Техники за справяне със страхове при малките деца

страхове Да имаш страхове и тревоги е нормално, особено когато си малко дете и изследваш света около себе си. Нека разгледаме няколко метода, с които родителите и възрастните могат да помогнат на децата между 3 и 7 години да се справят с тези страхове и тревоги.

1. Специално успокояващо дишане

Вдишане и издишане в бавен и спокоен ритъм може да помогне на детето да се успокои. Това може да бъде направено заедно с любима плюшена играчка или “дишаща” книжка.

2. Техника „Името на Страха“

Може да помогне, ако дадем име на страха и обсъдим защо той съществува. Например, ако детето ви го е страх от тъмнината, можете да наречете този страх “Тъмното приключение” и да му дадете обяснения за тъмнината и какво може да очаква, когато лампата се угаси. Това ще помогне на детето да разбере същността на тъмнината, че страховете и тревогите са нещо нормално и може да ги контролира.

3. Постепенно откриване

Ако детето ви го е страх от конкретно нещо като доктори или места, можете да го излагате постепенно към това, от което се страхува, като винаги го подкрепяте, без да отричате или омаловажавате страха му. Може да започнете с разглеждане на снимки, гледане на детски филми за това, което го притеснява, които да дават информация какво се случва и как всъщност не е чак толкова лоша идея да се отиде на лекар или да се посети ново място.

4. Използване на книги и истории

Има много детски книги, които разказват истории за герои, които се справят със страхове и тревоги. Това може да помогне на детето ви да види, че не е само в страховете си и че и други се справят със същите чувства.

5. Бъдете до детето си

Децата трябва да знаят, че могат да говорят за страховете и тревогите си без страх от осъждане. Бъдете до детето си, за да слушате, да обсъждате и да предлагате утеха и подкрепа.

Справянето със страховете и тревогите изисква време, но с правилните стратегии и подходи, вашето дете може да научи как да управлява и преодолява тези емоции.

За Вас подготви: психолог Людмила Боянова

🔥 За консултация по имейл с психолог Боянова: КЛИК

снимка: pixabay.com

Последвайте психолог Людмила Боянова във Facebook на: 

https://www.facebook.com/psiholog.boyanova/

Scroll to Top