Автор Тема: Нова връзка съмнения  (Прочетена 488 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Helena123

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Нова връзка съмнения
« -: 13 август 2023 11:51:24, неделя »
Здравейте,
започнах да се виждам с един мъж. Отношенията ни са сравнително нови. Срещаме се от около 2 месеца.
Предисторията е, че дълго време отказвах да излизам на среща с него, защото:
първо наскоро бях приключила връзка и наистина имах нужда от време за себе си, за да преосмисля всичко.
второ: изпитвах страх и съмнения от евентуална нова връзка с друг мъж, за да не се повтори предишния безуспешен сценарии.
Така или иначе изминаха 6 месеца и той отново ме потърси. Признавам, аз не съм го търсила. От своя страна той ми сподели, че през това време е започнал друга връзка, но нещата  и там не се се получили. Разведен е от осем години, има голяма дъщеря.
Все пак реших да дам шанс, защото го харесвам и не бих искала да се затворя в себе си, въпреки, че изпитвах и все още изпитвам страх да не бъда наранена, отново.
Но....
След интимност и на почти всяка наша среща, той сякаш автоматично започва да говори миналото си. Особено след като пийне малко повече (и не само), сякаш се отнася и започва да споделя с мен.... За бившата си съпруга, колко е бил наранен тогава, за дъщеря си, която не го уважава, за последната си връзка, в която също е бил наранен.
Веднъж просто го помолих да не говорим за бившите си, защото смятам, че това не е окей нито за мен, нито за него. Аз съм приключила с миналото си и нямам нито нужда да говоря за него, нито да се връщам там. Той обаче сякаш все още има тази необходимост. Разбирам болката му, проявявам търпение, но не съм му психотерапевт, а евентуален партньор и тук вече ми е трудно и не знам как да подходя, защото и мен ме боли. Наскоро той загуби и работата си и сякаш това още повече влоши нещата.
Последният път го попитах дали  наистина се чувства добре, той ми каза, че е в дупка и има нужда от време. Виждам, че страда, объркан е.
Само, че вътре в себе си имам своите съмнения. Дали този мъж е подходящ за дългосрочни отношения? Дали този мъж, не е при бившата си в момента, докато аз го мисля и му давам време, да се справи с проблемите си? Дали наистина се чувства зле и има нужда от него, за да реши, дали да сме заедно или не?...Дали пък не съм била просто временно забавление за него? Има една фраза, с която сам определи себе си: "Ако ме познаваш, няма да ме харесваш вече." Никак не ми звучи като уверен човек и такъв на който може да се разчита.
Въпросът ми е дали да не поискам разговор в, който просто да изясним отношенита си, защото усещам, че нещо не е наред. Дала съм време. Но то няма да е много дълго, защото единият от житесйите уроци, които научих  по трудният начин е, че времето е най- ценният ресурс и никога не се връща.


Благодаря, че прочетохте!

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1353
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Нова връзка съмнения
« Отговор #1 -: 15 август 2023 08:22:04, вторник »
Здравейте,

От това, което написахте, стигам до извода, че Вие сте в ситуация, която е наистина сложна и емоционално натоварена. В отношенията има много нюанси, които трябва да се разгледат, и няма абсолютно правилно или грешно решение. Обаче, ето няколко съвета, които може да ви помогнат да ориентирате:

1. Слушайте себе си. Ако усещате, че нещо не е наред или, че не получавате това, което искате или нуждаете се от отношението, то това усещане има стойност и не бива да се пренебрегва.

2. Говорете открито. Комуникацията е ключова. Ако чувствате, че трябва да проведете сериозен разговор за отношенията ви, направете го. Важно е обаче да подходите към разговора с отворен ум и готовност да слушате, както и да споделите собствените си чувства.

3. Всеки има своя емоционален багаж. Всеки идва в дадена нова връзка със своите преживявания и болки. Но ако те станат пречка за настоящите и бъдещите моменти, тогава това трябва да се разгледа сериозно. Не сте задължени да решавате проблемите на някого друг.

4. Решавайте за вашето бъдеще. Вие сте тази, която трябва да решава какво е най-добро за вас. Ако чувствате, че отношението не е здравословно или не ви дава това, което искате, може да трябва да преосмислите дали искате да продължите напред.

5. Консултация. Ако той изпитва трудности в живота си и не може да се справи, може би е добра идея да му предложите консултация с психолог.

Времето наистина е ценно. Както споменахте, времето е нещо, което не може да се върне. Така че трябва да прецените колко време и усилия искате да инвестирате в тази връзка, особено ако не виждате прогрес или изпълнение на вашите нужди и желания.

Независимо какво решите, главното е да правите това, което е най-добро за вас. Трябва да се грижите и за себе си и да вземате решения, които ще ви донесат щастие и удовлетворение в дългосрочен план.

Пожелавам ви сила и мъдрост в този важен момент от живота ви.
психолог Людмила Боянова

Неактивен Helena123

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Нова връзка съмнения
« Отговор #2 -: 15 август 2023 11:53:59, вторник »
Много Ви благодаря за този отговор и анализ, Людмила!


Настина ми е трудно да започна този разговор, тъй като смятам, че е малко рано и може да изглеждам отчаяна или прекалено прилепчива. От друга страна, не желая да бъда приемана само като сексуален обкет или временна утеха. Имам нужда от стабилност. Ще намеря време и сили да говоря с него, съвсем спокойно без излишни емоции и така може би ще съм още по- наясно, какъв ход ще предприема. :)


Още веднъж благодаря!

Неактивен Emotion

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 39
  • Карма: +1/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Нова връзка съмнения
« Отговор #3 -: 3 септември 2023 09:49:59, неделя »
Здравейте, г-жо Боянова,


Аз също бих искала да помоля за съвет.В дългогодишна връзка съм, обичам силно човека до мен, но той сякаш е с мен само насила. Говорили сме затова, но той се ядосва и ме нарича параноичка. Бяхме решили да сключим брак (аз много исках), след което забелязах, че той стана нервен и затворен. През месеците на подготовка за венчавката съм го питала не веднъж какво има, но той ми отговаряше с досада, че си въобразявам. След време не издържах и развалих годежа, а неговата реакция беше на облекчение. На какво може да се дължи това? Как би било най-добре да реагирам в тази ситуация?

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1353
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Нова връзка съмнения
« Отговор #4 -: 4 септември 2023 12:15:26, понеделник »
Здравейте,

Съжалявам да науча за ситуацията, в която се намирате.

Преди да продължа с конкретни съвети, искам да подчертая, че моето мнение е базирано на ограничената информация, която ми предоставихте, така че е възможно да не е съвсем точно, но се надявам дори така, мнението ми да Ви предостави някакви ориентири.

Потенциални причини за неговото поведение:

Страх от ангажимент: Една честа причина за такъв вид поведение е страхът от ангажимент или от промяната, която бракът би донесъл.

Недостатъчна емоционална зрялост: Възможно е той да не се чувства психологически подготвен за брак и отговорностите, които той ще донесе.

Комуникационни проблеми: Липсата на открит диалог и недоверие могат да са още една причина. Той може да се чувства нападнат или неразбран и затова да реагира с агресия или отстъпление.

Лични проблеми: Има и я вероятността той да има други проблеми, които нямат директна връзка с вас или връзката Ви, но които влияят на неговото поведение.

Как да реагирате:

Самооценка: Задайте си въпроси като: "Какво искам аз от тази връзка?" и "Какво съм готова да толерирам?" и си изяснете до край ситуацията.

Открита и честна комуникация: Опитайте отново да говорите с него, но като се стремите да избегнете обвинения или емоционални изблици. Използвайте "аз"- изречения, за да изразите собствените си чувства и наблюдения.

Поставете граници: Ясно изразете какво очаквате от връзката и какви са вашите граници.

Вземете решение: След като сте събрали повече информация и сте проанализирали ситуацията, вземете решение дали да продължите връзката или не.

Вие самата ще трябва да решите дали връзката ви е здравословна и дали може да се развива в желаната от вас посока. Ако намерите, че не може, може би най-здравословното решение ще е да се прекрати.

С уважение,
Психолог Боянова

Неактивен Emotion

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 39
  • Карма: +1/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Нова връзка съмнения
« Отговор #5 -: 4 септември 2023 18:24:23, понеделник »
Много благодаря за подкрепата и съветите!