Автор Тема: Дистанцирана майка  (Прочетена 395 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Edna jena

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Дистанцирана майка
« -: 26 март 2023 16:57:27, неделя »
Здравейте, пиша във връзка с проблем с майка ми, който започва вече да се повтаря периодично и не съм сигурна как да тълкувам. С майка ми се различаваме по характери - аз съм по-скоро като баща ми (, който почина преди години), който беше сдържан и аналитичен, отколкото като майка ми - по-елементарна жена, при която каквото и на акъла, това и на устата.
Случва ми се, както на всеки нормален човек, понякога и аз да имам проблеми, например съкращаване от работа поради криза в бранша. Винаги съм се отнасяла с безкрайно уважение и съм дори глезила с каквото мога майка ми, като в резултат от това и за благодарност, при моите житейски кризи тя не ме подкрепя, а напротив - напада ме и съм напълно шокирана и обезсърчена. Най-близкия ти човек да те рита когато си долу. Никой няма нужда от това. Човек и сам си разбира проблемите и няма нужда от допълнителни унижения, а от подкрепа. Имам чувството, че тя само взима от мен когато и каквото може, защото е пенсионерка и аз я издържам, а когато имам проблеми ме напада и агресира заради някакви нейни страхове или кой знае какво. Наскоро бях съкратена и всеки ден си търся работа, не мързелувам, а кандидатствам, но явно и това не е достатъчно. Днес ми каза, че съм започнала да надебелявам. Казах и, че знам, че качвам килограми, но че това е от стрес, и че сега друг ми е приоритета и, че не е ок сега да ме кара допълнително да се чувствам зле - и без това не ми е добре. Каза "добре". И след около половин час ме нападна, че аз съм се мислела за велика, не съм търпела никакви критики, била съм в тотална грешка за живота си и т.н., жалко, че баща ми не бил жив "да ме центрира"... Питах я какво значи това, отговора беше, да ми посочел грешките. Баща ми никога не би се отнесъл така грубо с мен както тя и това е било винаги. Просто изумявам. При всяка моя житейска криза майка ми ме подкрепя за няколко дни след което рязко се обръща срещу мен (често вследствие на изпит алкохол) и ме напада брутално след което спираме да говорим за по месец. Мога да кажа, че през 2022 година на практика нямах Коледа заради нея, по празниците пак беше полудяла и реши, че ще се репчи и на Бъдни вечер - според мен човек трябва да има някакви задръжки, но явно само според мен. Ходех по улиците сама и плачех как всеки е по-щастлив от мен... Наистина не разбирам, всичко съм давала за тази жена, всичко, от което има нужда и купувам, грижа се за нея отдадено, пращам я по лекари и всичко е добре докато аз нямам някакъв проблем, когато започвам да се нуждая от подкрепа... и получавам плюнка в лицето. Какво става да му се не види?

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Дистанцирана майка
« Отговор #1 -: 31 март 2023 12:59:05, петък »
Здравейте.

Съжалявам да науча, че се сблъсквате с тези проблеми с майка си. Звучи като че ли има дълбоко залегнали проблеми в отношенията ви, които изглежда са свързани с нейното поведение и начин на комуникация.

Възможно е поведението на майка ви да бъде причинено от множество фактори - личностни, емоционални, финансови, здравословни и т.н. Но въпросът е какво да направите сега, за да се справите с тази ситуация.

Първо, е важно да осъзнаете, че нейното поведение не е ваша вина. Не трябва да се чувствате обезсърчени или унижени от нейните нападки. Вместо това, опитайте се да се справите с това, като изградите границите си и не допускате да бъдете обиждана или малтретирана.

Може да опитате да разговаряте с майка си и да и обясните как се чувствате. Но е важно да бъдете много ясна и конкретна. Не трябва да оправдавате своите действия или да се извинявате за нещо, което не сте направила.

Ако разговорът не доведе до подобрение, можете да потърсите професионална помощ. Като психолог, аз мога да ви помогна да разберете поведението на майка ви и да ви насърча да изградите здравословни граници.

Важно е да се грижите и за себе си в тази ситуация. Може да се чувствате изнервена и стресирана, затова е добре да се погрижите за физическото и психическото си здраве, като намирате време за нещата, които ви правят щастлива.

Успех!
психолог Людмила Боянова

Неактивен Edna jena

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Дистанцирана майка
« Отговор #2 -: 3 април 2023 13:39:53, понеделник »
Здравейте, г-жо Боянова,


Много Ви благодаря за отговора. Считам го за много точен и обективен. Аз самата съм наясно, че трябва да се дистанцирам от майка ми и да създам свои граници, които да ме предпазват от незаслужена агресия. Просто знаете, това не е лесно когато се отнася за родител, който живее с теб и е възрастен и зависим от теб. Трудно е, понеже човека предизвиква съжаление и често от своя страна насажда незаслужена вина и задължения на детето си. Въпреки това, виждам нещата и ще се опитам да изградя свои граници и защита.
Колкото до възможните причини за поведението и, според мен е вероятно те да са комплексни - майка ми е възрастна, без съпруг за подкрепа и с множество заболявания, като същевременно е изцяло финансово зависима от мен. Тя почти не контактува с външни хора (по свой избор) и по цял ден гледа телевизия или чете вестници. Не ходи никъде освен 1-2 пъти седмично до магазина. Страда от сериозно заболяване (не животозастрашаващо, но я измъчва), което доколкото разбирам понякога я докарва почти до истерия. Същевременно, без да искам да обидя някого, но при нея е осезаема и липсата на по-сериозно образование (освен основното), като се вижда нерядко и липсата на възпитание, задръжки и такт. Накратко това е възрастен, самотен, зависим, болен и силно изнервен човек, която няма нужните самовъзпиращи качества. Изключително неприятна комбинация за мен като съжителстваща с нея. За съжаление по отношение на това няма какво да се направи - нямам възможност, особено в момента като съм без работа, да поддържам сама 2 апартамента с всичките им сметки и разходи на човек.
Явно това, което може да се направи е просто да се дистанцирам до известна степен с надежда за по-добри дни за себе си. Другото, което трябва да направя и, за което и Вие споменавате, е да обърна внимание и на нещата, които биха ме зарадвали и биха туширали напрежението ми, тъй като, както посочих, сега съм в процес на търсене на работа и се чувствам доста стресирана, да не кажа, че всеки ден започнах да вдигам кръвно. Но ми е трудно и да се отпусна и да се заема с нещо приятно, което не е свързано с търсенето на работа. Просто умът ми блуждае и съм тревожна. Явно трябва да си го наложа, защото иначе и аз ще "гръмна" психически.

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Дистанцирана майка
« Отговор #3 -: 4 април 2023 05:33:44, вторник »
Здравейте,

Разбирам напълно как се чувствате и съм сигурна, че не сте единствената в такава ситуация. Нещата могат да бъдат много трудни, когато се грижите за някой друг. Но и Вие имате право на лични граници, а също и да се грижите и за себе си. Може да бъде трудно да поставите границите си, особено когато става въпрос за родител, но е важно да го направите, за да се предпазите от ненужно напрежение и агресия.

Също така, като търсите работа, е важно да не забравяте да се заемете и с нещата, които ви правят щастлива. Това може да бъде нещо малко, като да четете книга, да гледате филм или да ходите на кратка разходка. Важно е да намерите нещо, което Ви дава удовлетворение и да го правите редовно, за да се отпуснете и да намалите стреса си.

Когато започнете да се грижите за себе си и да отделяте внимание и на своите нужди, то всичко останало ще последва.

Успех!
психолог Людмила Боянова

Неактивен Edna jena

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Дистанцирана майка
« Отговор #4 -: 4 април 2023 16:55:08, вторник »
Здравейте г-жо Боянова,


Много Ви благодаря за отговора. Права сте за всичко и наистина ще се опитам да се погрижа за себе си защото явно няма кой друг да го направи - ще се дистанцирам леко от майка ми и отношенията ни, така че да предпазя себе си. Просто, знаете, за едно дете това не е естествено и е малко трудно.
Ще се опитам и да намаля стреса покрай търсенето на работа (в момента е доста сложно, усеща се криза на пазара на труда) защото напоследък постоянно се чувствам зле от напрежението (кръвното ми е ту високо, ту ниско и ми става лошо), а и така не съм в добра форма за да седя дълги часове на компютъра и да подготвям кандидатури за работа. Не си помагам определено. Просто и този контрол над себе си е труден. Страхът, че отговаряш сам за домакинство с други хора и нямаш гръб и помощ е сериозно нещо. Само се моля да намеря нещо преди да се отчая.


Много Ви благодаря още веднъж и поздрави!

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Дистанцирана майка
« Отговор #5 -: 6 април 2023 11:49:04, четвъртък »
Здравейте,

Радвам се да науча, че отговорът ми Ви е бил от полза.

Успех!
психолог Людмила Боянова