Автор Тема: "пак" и "отначало"  (Прочетена 523 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nadinka

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
"пак" и "отначало"
« -: 8 февруари 2022 16:26:21, вторник »
Здравейте, имам дъщеря на 9г. В 3 клас е, справя се добре в училище и е много послушна там. Но в къщи си позволява да отговаря на мен и баща си, след като много, много пъти сме обяснили, че не трябва да отговаря. Ако играем на нещо и я прекъсна да попитам или да добавя нещо, казва "айде сега пак отначало почваме" и така може да ме връща колкото пъти сгрешим, докато "не стане както трябва" или "докато не стане перфектно". Или ако я обидя с нещо, ме кара да й се извинявам, ако откажа, защото мисля, че не съм направила нищо,  удвоява и утроява извиненията ми. А когато поискам тя да ми се извини, не го прави. Ако я накарам да влезе да се изкъпе например, може да го отлага с часове, все да ме попита нещо, все да видя нещо, а аз повтарям едно и също, накрая трябва да се развикам, та да стане. Много говорим и обясняваме, как трябва да се държи, сякаш прави напук. Нарича тези действия "странните неща, които правя..." Как да действам за тези нейни команди. Ако се опълча започва да се инати, включва се баща й и започва драма. Благодаря на всички отзовали се!

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: "пак" и "отначало"
« Отговор #1 -: 20 февруари 2022 14:35:11, неделя »
Здравейте,

Подобно поведение се получава, в повечето случаи, когато е имало моменти в живота на детето, когато от него се е изисквало повече и по-перфектно изпълнение на задачите, от колкото то е могло да даде. В резултат на опитите да се отговори на очакванията, у детето се развива т.нар. перфекционизъм.

Това не е добре като развой на събитията, защото перфекционистът никога не е доволен нито от себе си, нито от другите. Дори да се случи да попадне в идеален свят, в който всичко е перфектно, то пак ще намери от какво да недоволства.

Развилите перфекционизъм вгорчават както своя собствен живот, така и живота на хората около себе си, с постоянни изисквания, които веднъж изпълнени, няма да доведат до щастие, а напротив- до търсене на още и още кусури и поставяне на още и още изисквания. Така, докато кръгът се затвори.

Добре е да научите детето си да не търси още и още изисквания, да не се опитва да бъде перфекционист. Това ще е продължителен процес.

В случай, че считате, че не сте в състояние да се справите сама, можете да се обърнете към детски психолог, но не всеки такъв, а потърсете който да има опит в работата с подобни случаи.

Успех!

Психолог Л. Боянова

Неактивен nadinka

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: "пак" и "отначало"
« Отговор #2 -: 7 март 2022 19:15:41, понеделник »
Бихте ли ми подсказали как да се справя? В случай, че не успявам Вие подходяща ли се за нашия случай?

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: "пак" и "отначало"
« Отговор #3 -: 13 март 2022 21:29:26, неделя »
 Здравейте.

Добре е да изберете специалист, който работи  на място. Във Вашия случай аз не съм подходящ специалист , до колкото работя онлайн.

Успех!

Психолог Л. Боянова