Автор Тема: Психосоматично разстройство и обсесивни мисли  (Прочетена 1178 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Solomon

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Психосоматично разстройство и обсесивни мисли
« -: 29 март 2021 21:38:42, понеделник »

Привет!  :)
Аз съм момче на 20 години, студент по Фармация.


Имам психосоматично разстройство - това е диагноза от невролог...като отидох при него заради едни световъртежи, главоболия и т.н. той ми каза, че нямам никакви неврологични заболявания...и не е единственият невролог, който да го казва, ЯМР на главата имам даже. С две думи - хипохондрията ме тресе здравата.


Та, това едно на ръка...но май имам и обсесивно-компулсивно разстройство...Обсесията ми е относно кръвното ми налягане. Реално с кръвното нялягане нямам никакви проблеми - мерил съм го стотици пъти, по няколко пъти на ден, по няколко пъти наведнъж, за да се уверя, че всичко е наред - ами то всичко си е наред с кръвното ми, съвсем си е в норма...и по време на покой, и по време на физическа активност, и след физическа активност - супер си е за възрастта ми и за всичко. Дори и когато съм тревожен понякога излиза нормално...а ако излезе леко повишено, отпускам се и след секунди го меря пак и то излиза съвсем нормално...след това правя още няколко измервания, зад а се уверя, че е съвсем нормално. Това ми отнема около 5 минути. 


Обаче...аз понеже съм много стресиран и тревожен на моменти, от тази тревожност получавам стягане във врата, мускулите на гърба, главата....и в момента в който почнат да ме стягат вратът и главата (понякога през целия ден), го свързвам със симптоми на високо кръвно налягане (понеже високото кръвно налягане се усеща именно във врата и задната част на главата). Мерил съм си кръвното поне сто пъти, когато имам такова стягане - ами винаги излиза нормално. Аз си знам, че кръвното ми е наред. Но всеки път, почне ли това стягане, изпитвам неудържимо желание да проверя кръвното си...и докато не си го проверя - не се успокоявам. А като си го проверя - всичко излиза нормално, средно 115/70 - абсолютно здравословно кръвно налягане.


По-сериозният проблем, който не ми дава мира е, че си представям как вдигам вискоко кръвно - представата ми за това е едно усещане на стягане и изтръпване, което върви от средата на гърба към врата, оттам към главата и ми създава едно силно стягане/напрежение/налягане в главата и целият изтръпвам. Това е моята представа за вдигане на високо кръвно, която, естествено няма никаква връзка с реалността - защото при високо кръвно не се наблюдават такива усещания, съвсем други са усещанията при високо кръвно...И проблемът е, че като си го представя това нещо няколко пъти (защото нали постоянно мисля за кръвното налягане и за това какво може да се случи ако се покачи) то става реално усещане по тялото ми - за секунди го усещам толкова реално, че не е истина (като се поразмърдам си тръгва усещането, а ако се концентрирам върху него то се услива - и съм получавал и паник атака заради това усещане)...Напълно осъзнавам, че това усещане няма връзка с повишаване на кръвното налягане - защото съм си го мерил, докато ми се случва...и пак излиза нормално, естествено....Е, след това получавам паник атака, защото съм се концентрирал върху това усещане и чак тогава ми скача кръвното - но пак нормално високо кръвно като за паник атака и след три минути веднага се успокоявам и то спада в нормални граници...Най-лошото е, че това ми се случва най-вече точно като си легна да спя и...и се въртя цял час докато не се успокоя или докато не получа някоя друга паник атака и след това се успокоявам...Много странно, но след паник атака винаги много бързо се успокоявам и спирам да мисля за кръвното и сякаш натрапчивите мисли си заминават за извество време...Все едно е задължително на ден да имам поне една паник атака, за да мога да спя спокойно...


А откъде дойде тази обсесия ли? Ами една вечер, преди месеци, получих задух (защото съм астматик), използвах си помпата за астмата (която като страничен ефект всъщност повишава кръвното налягане)...ама нещо не ми мина задухът и отидох в спешното (там се оказа, че имам някаква бактериална инфекция и затова - задух)...Там първата им работа при пациенти със задух е да измерят кръвното и да направят ЕКГ, за да се уверят, че задухът не е от сърцето...и мерят ми кръвното и - то излиза 140/90...тоест това е повишено кръвно налягане, но даже не минава покрай графа ''опасно високо кръвно налягане'', ами си е като повишено кръвно налягане като при притеснение и е повишено и малко и от ефекта на помпата...И с такова кръвно нищо не усещах - никъде не ме болеше, никак не ме бъркаше...но го мислих цяла вечер преди да се успокоя...Месец след това си бях вкщи и почна да ме боли главата от задната страна (май защото бях стресиран, но и аз не съм сигурен за какво точно беше)- аз веднага се усетих, че е нещо от кръвното - измерих го и беше 140/90, което пак не е почти нищо, притесних се за едното нищо, но след около час кръвното ми спадна и всичко беше наред...
Та оттогава нататък почнах да се притеснявам за кръвното и почнах да имам такова стягане във врата...и в последствие си купих апарат за кръвно и се уверих, че кръвното ми е нормално (от около месец го имам апарата) - ама си го меря по няколко пъти на ден...и то все нормално излиза...Но не мога да си обясня защо тези обсесивни мисли продължават...


Друг фактор, който трябва да спомена е, че баба ми е с три инсулта и последният (от миналото лято) беше бая тежък за нея...може би и това ме е афектирало по някакъв начин...


Та, в такова положение на обсесивни мисли и тревожност съм от седмица и нещо, а иначе кръвното си го меря от месец насам - ей така да съм сигурен, че е нормално. Това го правя и сега, дори когато нямам никакви физически симптоми на тревожност. Тревожен съм предимно през деня, вечерта се успокоявам, но като си легна - пак имам лека тревожност, да не би обсесивните мисли да не се появят отново и да не мога да заспя когато искам - нещо, което често се случва...


Неврологът ми беше казал, че психосоматични разстройства могат да бъдат успешно лекувани с антидепресанти...Обясних ситуацията си на личния си лекар, но той не иска да ме праща на психиатър...


Какви ще са вашите съвети? Дали да се консултирам с психолог...или даже психиатър?


Благодаря!  :)

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Психосоматично разстройство и обсесивни мисли
« Отговор #1 -: 30 март 2021 10:03:35, вторник »
Здравейте, Solomon!

Заявката, с която пишете, е в професионалната компетентност на лекарите. Психолозите нямат право да предписват медикаменти. Така че трябва да се консултирате с невролога си и ако той прецени, да Ви насочи към психиатър. Във Вашата ситуация психологът може единствено да Ви бъде полезен за придобиване на механизми за справяне със стреса и да поработите върху повишената Ви тревожност.

Успех!
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Solomon

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Психосоматично разстройство и обсесивни мисли
« Отговор #2 -: 30 март 2021 12:44:29, вторник »
Разбрано, благодаря за бързия отговор!  :)