Автор Тема: Притеснение при конфликт  (Прочетена 1484 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен klaydiq

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Притеснение при конфликт
« -: 27 ноември 2020 16:42:17, петък »
Здравейте. От известно време имам проблем,който се изразява с това,че когато имам конфликтни ситуации в работата,когато някой ми крещи, и с приятели, когато трябва да отстоявам правотата си аз блокирам. Тялото ми блокира, започвам да треперя, ръцете и устата и не знам какво да кажа,сякаш съм безпомощна. Има ли психологическо наименование на това състояние? Преди съм поставяла другите на първо място, всеотдайна съм към всички, не обичам конфликтни ситуации, дори съм пребрегвала себе си, за да са добре другите. И сега когато отстоявам себе си, на другите явно не им харесва и нападат, не мога да си го обясня. Но искам да спра да се чувствам по този начин, така ме виждат като уязвима и лесно манипулируема.
Благодаря за отговора. Бъдете здрави! :)

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Притеснение при конфликт
« Отговор #1 -: 27 ноември 2020 18:38:02, петък »
Здравейте, klaydiq!

Умението да казваме "НЕ" е едно от най-трудните неща в живота. Досега сте поставяла потребностите и желанията на другите пред Вашите, била сте всеотдайна, само и само, за да не попаднете в ситуация на конфликт. Изглеждала сте пред хората като човек, който изпитва страх да си изрази мнението (което всъщност е така). И изведнъж, когато сте проявила характер, сте станала "лошата". Аз бих Ви насърчила да продължавате да отстоявате потребностите си, да се вглеждате по-често в себе си и да се питате какво Вие искате, от какво имате нужда, кое Ви пречи. И когато сте наясно с всичко това, другите също ще Ви уважават повече, ще ценят Вашия труд. Напълно ОК е притеснението, за което пишете. Това е нормална реакция на тялото, но и полезна, бих казала, защото само така ще преодолеете страха си да отказвате и ще се научите на това.
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен klaydiq

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Притеснение при конфликт
« Отговор #2 -: 27 ноември 2020 22:34:15, петък »
Благодаря Ви много за отговора. Това означава,че е нормална реакция на тялото, а не е нещо по-сериозно,нали? Същото притеснение ми се случва , и когато съм с приятеля ми и видя познат,най-вече като е мъж,но и с жена се е случвало. Нямам обяснение защо. Има ли как да пречупя тези емоции или просто,когато се появят трябва да ги игнорирам? Благодаря.

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Притеснение при конфликт
« Отговор #3 -: 28 ноември 2020 10:17:32, събота »
Здравейте отново, klaydiq!

Притеснението, което изпитвате, съпроводено от треперене, е напълно ОК, защото, както написах, това е нещо ново за Вашето тяло. Досега сте си премълчавала, не сте проявявала характер тогава, когато е било необходимо, а в момента вече осъзнавате, че това трябва да се промени. Приемете, че сякаш се изправяте срещу страха си. Най-ефективният начин за справяне със страха е самото изправяне срещу него и побеждаването му. Вие сте започнала.

Успех!
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен sweet_lady

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Притеснение при конфликт
« Отговор #4 -: 4 март 2021 15:59:37, четвъртък »
При мен ситуацията е следната.От години с едно момиче, което до онзи ден бяхме близки, се карахме доста често( може би на месеца веднъж и то за много детски и маловажни неща).всеки път се чувствам сякаш аз съм виновната и се питам"Ами сега, ако е права, ако наистина съм сгрешила и съм направила така".Говорих с приятелки , те ми казаха, че не съм виновна,и няма нужда да се чувствам виновно и да го мисля, да се терзая, но продължава да ме мъчи.На по 25 години сме , което не е раумно за зрели хора да се карат за много маловажни неща, като да и се доказвам например, защо нещо в социалните мрежи е качено, и дали не е за нея конкретно, ако да го докажа, както и обратното, ако не е да не го докажа.При което, сигурно е нормална реакция, но избухвам в даден момент и и казвам, че няма защо да се доказвам, както и че това ме натоварва , не съм длъжна .При, което ми каза, че съм нагла, държала съм се с нея като с парцал и т.н.Да, детска му работа, но някак винаги усещам, че сякаш тя провокира да се почувствам виновна.Понякога  мисля постоянно цялата ситуация, и само при мисълта започвам да се притеснявам.Всеки път щом почнеше някакъв конфликт да се заформя за нещо дребно, детско и изпитвах ужас веднага се припотявах, започва едно сърцебиене.Просто един страх се вселява в мен ,затова какво би могло да стане, ако спрем да общуваме и прекъснем приятелството си.Именно заради това избягвам да влизам в конфликти и се опитвам да подхождам по по- различен начин , но не се получава.

Неактивен sweet_lady

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Притеснение при конфликт
« Отговор #5 -: 5 март 2021 19:10:45, петък »
Аз съм супер притеснителна щом стане дума за конфликт , започвам да имам сърцебиене и да се чудя аз ли греша, права ли съм.Понякога дори ,когато ми вменяват вина , аз започвам да се запитвам дали пък не е така,дали вината не е в мен.Съпруживявам всяка една случка и започвам да си я повтарям в главата си нон-стоп .Това нормално ли е ?

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Притеснение при конфликт
« Отговор #6 -: 7 март 2021 22:14:02, неделя »
Здравейте, sweet_lady!

Има хора, които доста умело вменяват вина на другия, без изобщо той да е виновен. Те усещат, че отсрещният човек е по-страхлив и не обича да навлиза в конфликти и затова използват тази тактика. Защо го правят и какъв е психологическият профил на такива хора е много обширна тема и аз няма да се впускам в разсъждения (може би ще го направя в някой от броевете на е-списание "Психика"), но е факт, че взаимоотношенията с тях са нездравословни, независимо дали става въпрос за приятелски, интимни, колегиални. И Вие го разбирате на собствен гръб. ОК, представете си, че спрете да общувате с това момиче. Защо толкова се притеснявате да не сте приятелки (въпреки че според мен думата "приятел" не значи това, което описвате като нейно поведение)? Сърцебиенето и препотяването могат да са знак за панически атаки, помислете върху това.
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com