Автор Тема: Моля за съвет  (Прочетена 1579 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Creepy

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Моля за съвет
« -: 16 ноември 2020 13:34:50, понеделник »
Здравейте.Мъж съм на 29г., бившата ми приятелка е на почти 27г.С нея се запознах преди 1,тя е от друг град и съответно аз бях взел квартира в нейния, където тя оставаше при мен от време на време. Покани ме да живея у тях с майка й и мъжът и(той е от втори брак). Нещата бяха що годе нормални, остава в тях и се прибирах до родния ми град, но с времето се оказа, че майката и дъщерята имат симбиотична връзка. Аз не веднъж казвах да живеем отделно, че не може да бъде с майка непрекъснато и, че вече не е дете. Майка и много се бъркаше и във връзката и на мен в личен план.те двете си казват всичко, ходят заедно на магазина, на лекар, на разходка. Момичето с други не излиза, много рядко. Основно някакви виртуални приятелства във фейсбук. Двете започнаха да ме нападат, че искам да ги разделя и др. подобни. Имаше и чисти манипулации от майката, а момичето никога не застана на моя страна. Каза ми, че съм сметкаджия въпреки, че аз плащах всичко почивки, заведения и т.н,но просто ме отблъсна цялото това поведение и се чувствах като доставчик на пари и услуги и казах, че ще намалим доста ресторантите и почивките, а и заради пандемията имах затруднения с работата и реших, че не е рентабилност да се пръскат пари за такива неща в момента, но ме обвиниха, че съм сметкаджия. Тя забремення съответно, в момента не сме заедно и ми дава много малко информация от прегледите. Не ми казва кога и е терминът и т.н, не ми отговаря на въпросите. Доста кратко ми отговаря. Майка и каза, че тя щяла да я гледа,което ми се стори много странно да гледаш почерк на 27г. С професия и т.н.А момичето каза, че и било по-хубаво с майка й. Парите никога не са били проблем за да живеем отделно, аз печеля  добре. Моля за съвет как да се справя с това игнориране понеже буди ежедневни тревоги у мен. Благодаря ви!

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Моля за съвет
« Отговор #1 -: 17 ноември 2020 09:13:17, вторник »
Здравейте Creepy.

Както и сам се досещате, такава привързаност до степен дъщерята да е лишена от личен живот, каквато описвате, не е в рамките на нормата за възрастта, в която се намира Вашата приятелка. Тази фаза е трябвало да приключи на максимум 7 годишна възраст на Вашата приятелка. Но не е приключила и положението се е влошило. Причината е в майката. Изкривила е представата за света на дъщеря си и я е лишила от право на самостоятелност.

Предполагам и знаете как завършват такива крайни случаи на едипов комплекс, отрицателна фаза (тя е, когато се изпитва нездравословна привързаност извън нормата към родителя от своя пол - тук не става въпрос за сексуална, а за друг тип привързаност, която е извън нормата за възрастта).

Хората с подобен тип "зашиване" за родителите си не успяват да създадат семейства, защото родителят никога от никого не е доволен. Не успяват да се научат на самостоятелност. А най-лошото идва в мига, в който се осъзнава, че родителят не е вечен. При липса на самостоятелност, на умения за вземане на решения и на отговорност за действията, буквално ответният удар от живота е много тежък и се изживява в пълна самота, защото този тип хора не успяват да създадат и да задържат не само партньор в живота, но и добри приятели.

Описаните отрицателни процеси на развитие са обратими, но само, ако приятелката Ви го желае. Тогава трябва да се отдели от майка си. Да се учи отначало да живее. Буквално отначало. Работа с психолог също би помогнала (трябва да е специализирал при подобни проблеми). Но това са неща, които трябва да идват като нейни желания, а не като Ваши такива.

Бихте могъл да поговорите с приятелката си и да коментирате как си представя своето бъдеще - дали като обвързана до време за майка си, от което ще има неблагоприятни последствия за себе си в дългосрочен план или все пак ще пожелае да се бори за своята самостоятелност и за преизграждането си като личност. От нейния избор зависи как ще се развие за в бъдеще живота й.

психолог Л. Боянова

Неактивен Creepy

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Моля за съвет
« Отговор #2 -: 17 ноември 2020 10:04:11, вторник »
Благодаря за отговора.В Началото на връзката ни тя бе по-самостоятелна и сякаш естествено се беше дръпнала от майка си,но започна да се чувства виновна,че не е при нея.Каза ми,че не можела да се видят двете понеже е с мен.След това след редица манипуплации на майка й се настрой негативно срещу мен.Всичко е завоалирано като обич и загриженост в отношението на майка й,а бившата ми приятелка съвсем не осъзнава проблема си.За сяко нещо се допитва до нея,когато сме имали разногласия вместо да обсъди с мен тя обсъжда с майка си,която съответно се разправя с мен.Много е ненормално това за големи хора и направо ми повлияха и на мен на психиката.Според тях нямало проблем не били по-привързани то другите хора,но аз виждам,че няма нищо общо.Аз им казах,че имат проблем и им показах някой статии съвсем човешки без  лоши чувства,но съвсем се влошиха нещата.Тя сега е бременна и се прави,че не съществувам.Имам чувството,че и двете са инфантилни и незрели.Държат се сякаш те двете са двойка и тя чака дете от майка си - първо майка й разбра,че е бременна,с нея ходи по прегледи,с нея обсъжда всичко.Мъжа на майка й просто носи пари и услуги и май и бившата ми приятелка вижда в мен същото нещо.Не мога да проведа разговор за абсолютно нищо с нея,просто мълчи и после отива при майка си изпява и какво съм казал и тя започна да се обяснява с мен.Сега сме разделени това не се търпи просто,но се притеснявам за детето.То няма да расте в нормална среда,а и как ще го възпитава и гледа някой,който не може да се грижи за себе си.Тя не показва никакви наченки да вижда проблем и да иска промяна.

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Моля за съвет
« Отговор #3 -: 17 ноември 2020 10:34:20, вторник »
Здравейте,

Положението наистина не е добре за детето. Но що се отнася до правата върху детето, това вече отива в сферата на познанията на адвокатите. Бихте могъл да се консултирате с адвокат и същият да Ви запознае какви са правата Ви и какво бихте могъл да направите, за да защитите интересите на детето си.

психолог Л. Боянова

Неактивен Creepy

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Моля за съвет
« Отговор #4 -: 25 март 2021 00:54:10, четвъртък »
Малко ще добавя по темата понеже месеци след раздялата ни все още чувствам вина и ми влияе на психиката. Продължих да търся причината и освен всичко май си имам работа и с емоционален манипулатор. Ще опиша на кратко моля кажете мнение. Винаги го играе жертва и изтормозена въпреки, че нито усещам нито поведението и като цяло е на силно изтормозен човек. Преди ми е говорила, че и било тежко на работа, но аз като съм имал такива моменти в моята винаги насочваше разговора в посока за нея как на нея не и било лесно. Винаги вменява вина само на мен, никога не се извинява въпреки дори при директни обиди. Друго  също е, че никога не говори директно с мен ако има проблем или ме игнорира или говори с майка си, която на свой ред без да очаквам започваше дда говори за един куп неща, за които не съм подозирал.Друг пример - казвам и да напазаруваме за нвколко дни за да не ходим всеки ден до магазина, а след време дори това обръща срещу мен. Майка и ме нападна за това дори и изкара, че съм мързелив. Казала е на родителите ми, че не се интересувам от бебето въпреки, че аз постоянно я питах, но тя ме дътжи мастрана и ми дава почти никаква информация. Всяка моя дума е изкривена и криворазбрана. Чудя се кой е жертва вече майката или дъщерята или простп и двете са си такива. Тя ми обясняваше как след няколко месеца зе виждала бременна, че много искала дете, аз също исках.След това ме заряза, после под натиска на рпроднини уш направихме опит да се съберем, но се държа така, че просто нямаше как да търпя. Накрая каза, че целта ми да направим дете била изпълнена и, че вече не я търся, а аз и казвах да се видим просто за да обсъждаме нещата с бъдещото дете. Изобщо вече не знам аз ли съм лудият.Тези очевидни противотечия непрекъднато ми се въртят в главата. Най-лошото е, че настройва всички срещу мен.

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Моля за съвет
« Отговор #5 -: 26 март 2021 10:56:40, петък »
Здравейте,

Трябва да спрете с чувството за вина и да намерите начин да продължите напред. Защитете интересите на детето си. Но не ровете повече в миналото. То няма да Ви даде начинът да продължите напред.

психолог Л. Боянова

Неактивен Creepy

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Моля за съвет
« Отговор #6 -: 27 март 2021 14:32:53, събота »
Здравейте,

Трябва да спрете с чувството за вина и да намерите начин да продължите напред. Защитете интересите на детето си. Но не ровете повече в миналото. То няма да Ви даде начинът да продължите напред.

психолог Л. Боянова
Аз не чувствам някаква вина, по-скоро за някой неща само,но не ме измъчва това.Измъчват ми всички противоречия.Тези хора проектираха всичките си липси,злоба,неудовлетвореност върху мен.Извъртат,манипулират и интерпретират всичко така,че да излизам аз лош.Тя ме лишава от това да присъствам на прегледите,да получавам информация за детето,а ме обвинява,че не се интересувам,а аз всеки ден мисля за детето и ми е много болно,че ме лишава от всичко това.Тя дори като разбра,че е бременна не ми се обади,а ми писа само,това още повече ме заболя все едно съм никой.Дори изтъква като нещо лошо това,че съм и звънял по телефона като бяхме заедно.Не съм и давал да се вижда с майка си(та ние живеехме у тях в апартамента заедно с нея и мъжът й),не съм и давал да си споделят - пълни глупости та те не спираха да го правят.Майка й манипулира всичко и всички и най-вече дъщеря си и то по страхотен начин.Сега е спокойна с бъдещото внуче и дъщеря вързана за нея поне няколко години - всичко получи каквото искаше и вече аз не съм нужен,сигурен съм,че направи всичко да обясни на дъщеря си каква долна гад съм.Те са страшно много противоречия,които са против всякакъв здрав разум,логика и нормално поведение.Така брутално извъртат и манипулират абсолютно всичко,че като ги чуе човек живи ще ги оплаче.Винаги го играят жертва и всички са им виновни.В главата ми е главоблъсканица и всеки ден го мисля...имах напълно нормални намерения да живеем заедно,да гледаме дете,да си обзаведем и купим жилище,имам добра работа,образование,от добро семейство съм не виждам какво толкова лошо направих,че исках да живеем сами отделно от нейното семейство,на което те искаха да бъда придатък. Сякаш всичките им тревоги и негативни емоции  породени от  токсичното им отношение помежду им неосъзнато ги проектираха върху мен.Майката дори не работи...тя разчита на дъщеря си за емоционалното си състояние  и не само.Страшно я промила.Аз съм бил почти винаги и съм израснал в нормална среда и семейство - с други деца,семейни приятели и т.н,а при тези хора всичко е на обратно......буквално всичко.Тази главоблъсканица и противоречията ме натоварват.Правя различни неща,но всеки ден ми изникват случки с главата колкото и да се разсейвам - спорт,разходки,природа,книги  няма резултат.