Автор Тема: Завист между приятели  (Прочетена 1259 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Malena

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Завист между приятели
« -: 9 юли 2020 11:33:10, четвъртък »

Споделям бързо и накратко:
Имам приятелка, която наскоро претърпя сериозна операция. Възстанови се много бавно, имаше инфекция след това, която забави процесът на оздравяването ѝ.  През почти цялото време, близките ѝ, част от колегите ѝ, и нейният приятел и аз бяхме до нея в този труден период.
Сега, Слава на Бога е добре, излизаме пием си кафетата, пазаруваме смеем се.
Една вечер ми сподели, че завижда на мен и на една нейна колежка. Стана ми доста неприятно. Обясних ѝ че няма нужда да завижда, на който и да било и да търси хубавите страни в себе си. Сподели, че няма хубави дрехи, не харесва фигурата си, и не знае, как да се облича. Когато правят комплименти на колежката ѝ, а на нея не - това я разстройва емоционално. Искаше да ходя с нея, за да ѝ помогна в избора рокля - казах, ,че няма проблем, когато каже отиваме. Бях ентусиазирана. Късно вечерта ми изпрати снимки на новата си рокля, която  вече си беше купила, сама. Харесах я. След това се изнерви и написа, аз и Соня( колежката и приятелка от офиса)  сме пръскали сексапил, а тя е изтормозена с операция и .. вече започнах да се чувствам зле и виновна, заради това, че тя е нещастна. Когато е нужно оказвам подкрепа на приятелите си, но не обичам да ми завиждат и да го демонстрират - косвено или пряко. Както и да използват личната си болка като вечно оправдание, за лошото си държане.
Сега иска да ходим заедно на почивка, обаче желанието ми се изпари.  Чувствам се неудобно и напрегната. Поръчала съм ѝ парфюм за РД.
Бих искала да ѝ помогна, но ѝ казах, че тя трябва да си помогне първо сама и да се научи да се обича, такава каквото е. Никой от нас не е идеален. Изтъквам ѝ положителните страни, но някак си на моменти се изтощавам.
Когато е с нейният приятел, рядко ме търси по принцип. Научих се да приемам хората такива каквито са. Притеснява ме, че ако отидем заедно на почивка ще се започне отново с темата със завистта и нещастието, а съм по цял ден на работа имам куп  допълнителни задачи и имам нужда да си почина истински , както и тя - без излишни токсични емоции.
Как да постъпя според Вас? Благодаря!

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Завист между приятели
« Отговор #1 -: 9 юли 2020 18:50:21, четвъртък »
Здравейте, Malena!

Най-вероятно операцията, която е претърпяла приятелката Ви, е отключила у нея негативни емоции и преживявания, с които не успява да се справи и това рефлектира върху взаимоотношенията Ви. Адмирирам думите, които сте й казала - да се научи да се харесва, да открие положителните си страни и най-важното - да си помогне да се почувства по-добре. За съжаление, ако тя не предприеме действия в посока промяна на мисли и чувства, няма как не само Вие да й помогнете, ами когото и да било. Разбирам, че понякога всичко това Ви натоварва. Но моят съвет е да направите един последен опит, в който да й обясните, че фактът, че е претърпяла операция, не е фатален, че животът продължава, че няма нужда да се ядосва за неща от рода на "коя е по-хубава", защото всеки носи чара в себе си. Да го открие и тя. Че завистта ще я погуби, ще я изяде отвътре. Ако прецените, можете да я посъветвате да се консултира и с психолог, с когото да отработи ситуацията с нейната операция.

Успех!

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com