Автор Тема: Страх от забременяване  (Прочетена 1417 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Victoria38

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Страх от забременяване
« -: 19 април 2020 01:33:00, неделя »
Здравейте. На 17 съм и всичко започна преди година и осем месеца. Тогава си имах приятел с когото бяхме заедно от около година. Не сме бързали с онези неща. До ден днешен не водя полов живот. Проблемът е обаче, че тогава нещо ми прищрака и започнах да си задавам въпроса "Ами ако съм бременна" след всеки контакт с тогавашния ми приятел. И под контакт имам предвид простички неща като прегръдка, целувка и т.н. Общо взето всякаква близост с човек от противоположния пол ме ужасяваше. И това не е породено от невежество по темата. Смятам се за доста интелигентна и запозната с тези неща. Доста се интересувам и чета. Знам как стават нещата и въпреки това се притеснявам. Не мога да си обясня защо. Изпадах в състояния на паника и стрес редовно (и все още изпадам, дори е по-зле). Обяснявах си буквално стотици пъти на ден конкретната ситуация, която ме е притеснила, анализирах я и винаги стигах до извода, че няма от какво да се притеснявам. Е да, но спокойствието ми траеше броени минути докато отново не ме "залее" поредната вълна страх и притеснение. И така всичко отначало. Следя си цикъла като луда и всяко отклонение с 1-2 дни просто ме побърква. Ужасявам се от контакти с момчета. Някак си всеки път като са около мен, мозъкът ми просто ми казва "сега ще се притесниш" и въпреки, че няма повод за притеснение аз винаги го правя. И съответно, за да облекча страха си правя тези "ритуали" в които си обяснявам ситуацията отново и отново. Тази непрекъсната паника ми пречи да водя нормален начин на живот в последните година и половина. Почти не си спомням момент, в който да не съм била под напрежение и паника. Не мога да споделя на родителите си, срам ме е... Пия слаби успокоителни, но не ми помагат. Още повече се разстройвам като виждам как приятелките ми си водят нормален живот и не се притесняват за такива глупости (не че им пожелавам моето де, но най-неблагородно им завиждам) Моля Ви помогнете ми, живея в ад, непрекъснат страх и несигурност. Наистина осъзнавам колко глупаво звучи всичко това, но много се тормозя. Наистина Вашата помощ ми е последна надежда. Не знам какво да правя... в безизходица съм и не издържам така. Благодаря Ви и светли празници!  :-\

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Страх от забременяване
« Отговор #1 -: 19 април 2020 17:21:27, неделя »
Здравейте, Victoria38!

Няколко неща не ми станаха ясни, затова ще Ви помоля да ми дадете малко повече информация, за да Ви отговоря компетентно:

- правила ли сте секс с бившия Ви приятел;
- казвате, че сте запозната с половата система, оплождането и т.н., а в същото време сега си следите цикъла. В момента водите ли полов живот;
- какво значи "ужасявам се от контакти с момчета"? Притеснявате се да правите секс или просто се притеснявате да общувате с тях;
- сигурна ли сте, че се тревожите само в аспект "момчета" или зад този страх стои и нещо друго?

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Victoria38

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Страх от забременяване
« Отговор #2 -: 19 април 2020 18:31:20, неделя »
Здравейте!
 - не, не съм правила секс, нито с бившият ми приятел, нито с когото и да е
 - следя си цикъла, защото се притеснявам и това е единственият показател, чрез който мога да опровергая страховете си; както посочих горе, не водя полов живот
 - притеснявам се от почти всеки физически контакт с момчета и не мога да си обясня защо; някак си изпитвам страх от това, че ще се притесня, защото знам, че ще започне паниката, която не мога да контролирам (знам, че звучи странно)
 - не съм сигурна на какво се дължи страхът ми и какво стои зад него; не съм имала неприятен опит с момчета и именно за това не мога да си обясня какво поражда тези обсесии
В началото се притеснявах от по-интимни неща (орален секс). С времето обаче нещата се влошиха и започнах да се притеснявам от най-обикновенни неща от ежедневието, които няма как да избягвам до края на живота си (прегръдки, дори случайни допири и т.н.)...
Понякога ако просто усетя лека болка в корема започвам да се притеснявам, дори и да не съм имала контакт с момче. Наистина не мога да си обясня защо съм развила тази фобия, но животът ми от както се появиха страховете, се върти само около нея.

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Страх от забременяване
« Отговор #3 -: 19 април 2020 19:42:17, неделя »
Здравейте отново, Victoria38!

Най-напред ще започна с това, че няма смисъл да се притеснявате от забременяване, защото Вие не водите полов живот все още. Затова и трябва да спрете да следите месечния си цикъл, опасявайки се, че сте бременна, защото наистина това няма как да стане. Относно притеснението Ви от физическия контакт с момчета - съветвам Ви да се опитате да си представяте как седите до някое момче, говорите си, а след това се прегръщате и целувате. Мисля, че така, като "изживявате" тези емоции в съзнанието си, по-лесно бихте могла да преодолеете поне малко страха си. Като видите, че в това няма нищо страшно, а напротив, приятно е и води до положителни емоции, ще разберете, че и в реалността може да се отпуснете. Ако тревожността Ви обаче продължава, ще е хубаво да посетите психолог в реално време и пространство, с когото да работите в посока откъде са дошли тези страхове и как практически можете да ги премахнете, за да имате шанса да се наслаждавате на живота и любовта. Провеждайки сесии със специалиста, съм сигурна, че наяве ще "изплуват" съзнавани или несъзнавани събития от Вашия живот, които са довели до повишената Ви тревожност.

Успех!

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com