Автор Тема: Придобит страх от съседи по време на кризата и невъзмо?  (Прочетена 1553 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Todor

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Здравейте, мъж на 36 години съм и до сега никога не съм посещавал психолог. Със сигурност съм имал такава потребност и желание, но не съм можел да си го позволя. Обикновено съм успявал да се справя сам с психологичните си проблеми, но сега, по време на кризата с вируса, ми се случи нещо, което никога до сега не ми се е случвало. През целия си живот съм живял в апартаменти, никога в къща и никога не съм имал проблем със съседите си. От 9 години живея в настоящия апартамент, като наемател, със съпругата си, деца нямаме. Всичко си беше нормално, до преди една седмица, когато в рамките на 3 нощи не можах да спя 2 пъти, заради шумните си съседи – млада двойка, които или се карат, спорят, тя плаче, той я успокоява, тя крещи и т.н. от 0 часа до 5-6 часа сутринта, или пък слушат много силно музика. И преди се е случвало, но не съм обръщал внимание, сега обаче нещо се случи в главата ми и тези две нощи така са се запечатали в мозъка ми, че започнах да изпитвам страх от тези съседи, изпитвам страх да вляза в спалнята, въпреки че това с шума през нощта не се е повтаряло повече. От страх, не мога да спя нощем в спалнята, изолирам се в хола и спя на надуваем дюшек и тогава нямам проблем със съня, но не и в спалнята. Дори, в момента, докато пиша за този страх, който развих, започвам да кашлям от напрежение. Знам, че звучи налудничаво, напълно ненормално е да се страхувам от хора, които нищо не са ми направили и просто не съм спал две вечери, заради тях, но не знам как да преодолея страха си и като нормален човек да си легна в спалнята, да не изпитвам тревога и страх и да заспя там. Нашата спалня граничи с тяхното жилище и в нея вече се чувствам несигурен, докато в хола се чувствам абсолютно спокоен, защото осънавам, че съседите не са просто от другата страна на стената, а през една стая и това разстояние ме кара да се чувствам спокоен. Чувам шум и от други съседи, но той сякаш не ми пречи. Предполагам, че причината да обръщам внимание на това, в момента е, че аз стоя по 24 часа в жилището, не излизам никъде, едиснтвено сутрин и вечер за по 15 минути карам с колата съпругата си до лабораторията, където тя работи, защото тя е доктор по микробиология и физически й е невъзможно да работи от къщи. За нея ежедневието не се е променило и тя не намира проблем в съседите ни, връщайки се изморена от работа, тя спи без значение дали има шум и музика или няма, докато аз съм безработен, в момента, и невъзможността дори да излизам на разходка (заради забраните покрай вируса) превръща ежедневието ми в хаос. Убеден съм, че проблемите със съня ми се дължат и на липсата на физическа умора, а не само на съседите. Не ме е страх от вируса, въпреки че съм рискова група с множество съпътстващи заболявания, никога не ме е било страх от това да се разболея, да лежа в болница, дори не ме е страх да умра. В началото на кризата ме тормозеше факта, че се появява един генерал и сипе забрани, но и това преодолях. Обаче сега не мога да се справя със страха от съседите си и най-вече от това да си легна в спалнята и да не мога да заспя, да ги чувам и постоянно да съм в състояние на тревожност, че те може да започнат да викат или да надуят музиката. Отчитам като своя грешка факта, че когато те слушаха много силно музика, от полунощ до 7 сутринта, аз не предприех нещо. Не отидох да ги помоля да намалят музиката или пък не звъннах на полицията, защото ако го бях направил тогава, то вероятно щях да се чувствам ужасно за няколко часа, но в последствие да се чувствам по-добре, но този момент вече е минало. Странното е, че прекарах живота си да се съобразявам с всички и всичко, да пазя достойнството и личното пространство дори на хора, които не познавам, да се страрая винаги да минава от мен, за да не създам дискомфорт на околните, да ощетявам себе си и близките си, за да не наруша някое правило или да не създам проблем на другите. Работех, като преводач на медицински документи и винаги минаваше от мен. Работех за по-малко пари, отколкото работят другите, правех преводи до 4-5 през нощта, само за да бъдат документите на болните готови навреме и да не злепоставя реномето на компанията, за която работя, а и болните да не са ощетени. За толкова години нямах нито един върнат или некоректен превод и това винаги е било за сметка на мен и на околните ми и накрая фирмата обяви фалит и ме завлече с голяма, за мен, сума пари, за благодарност. До такава степен съм праволинеен, че никога не пресичам на червено, не правя абсолютно нищо, което противоречи на общоприетите правила и норми, макар да осънзавам, че не всички такива са уместни. Винаги съм се старал да не преча на съседите си. Ако пускам прахосмукачка, винаги е в часовия пояс след 10 сутринта до максимум 14 часа следобяд. Никога по-късно от този час, за да спазвам реда и никога след 16 часа, за да не преча на уморените съседи, които си идват след работа. До такава степен съм обременен с това да не съдавам дискомфорт на околните, че плащахме квартира 10 месеца в София, без почти да я използвам, само за да не ощетя възрастната си хазяйка, въпреки че на нас, със съпругата ми, това ни струваше много и основно живеехме в Пловдив, през това време. И сега накрая всичко това изби в ненормален и донякъде неоправдан страх от съседите ми и невъзможността да спя в спалнята си, защото ме е страх те да не направят нещо през нощта, макар да осъзнавам, че единственият негативен ефект за мен би бил да ме събудят и да не мога да спя, което не е края на света. Не желая да сменям жилището си, защото наемът е много приемлив, а и живеем тук вече 9 години и нямаме потребност да се местим. Започнах да вземам хранителни добавки за сън и те действат, но само когато легна да спя в хола, но не и когато легна в спалнята. Легна ли там, тревожността и страхът надделяват и стоя буден, като куче, което постоянно е на щрек. Пробвах и с тапи в уши, но въпреки това будувам от напрежение да не се случи нещо. Съжалявам и се извинявам, че Ви обезпокоих с моя разка, просто имам нужда от помощ! Благодаря Ви предварително!

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Придобит страх от съседи по време на кризата и невъз?
« Отговор #1 -: 13 април 2020 00:22:24, понеделник »
Здравейте Тодор.

Моля Ви да опишете по-подробно страха си. Какво точно изпитвате? Моля да уточните и дали правите някакви асоциации с настоящия си страх по отношение на минали събития от живота Ви?

Психолог Л. Боянова

Неактивен Todor

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Придобит страх от съседи по време на кризата и невъз?
« Отговор #2 -: 13 април 2020 19:28:29, понеделник »
Здравейте отново.
Това, което изпитвам е вътрешна тревожност, чувство на страх, че нещо лошо ще се случи, макар напълно съзнателно да осънзавам, че реално нищо не може да се случи, освен да чуя съседите си как се карат, как жената крещи и плаче или как увеличават музиката по цяла нощ. Дори в момента, когато пиша за това, започва една кашлица, която не знам как да я опиша освен "нервна кашлица". Легна ли в спалнята, дори да е тихо, не мога да заспя, защото постоянно изпитвам тревожност, че те ще започнат да вдигат шум и тогава ще трябва да взема решение какво да предприема - да отида в средата на нощта и да опитам да говоря с тях или да повикам полиция. Опасявам се обаче, че ако повикам полиция те ще разберат, че съм аз и след това ще си имам проблеми с тях, защото живеем на първия етаж и когато дойдат полицаите аз трябва да отида да им отворя входната врата физически и съседите ще ме видят, че съм ги повикал аз. Когато си легна да спя в хола, някак си вътрешно се успокоявам, че тези хора не са просто от другата стърана на стената, която ни дели, а са "чак" през една стая и това ми съдава вътрешен комфорт. Пробвах да легна в спалнята с памук в ушите, защото нямах тапи. Реално не чувах нищо, но въпреки това не можех да заспя, защото през цялото време изпитвах страх и тревожност, че всеки момент ще започнат да крещят или ще пуснат музика, ще събудят мен и съпругата ми и ще трябва да направя нещо. Днес опитах да отида на друго място, където преди време не се чувствах комфортно, но само заради факта, че успях да избягам от онази квартира за 1-2 дни се чувствам страхотно, спокойно и щастлив и въпреки това постоянно в ума ми е мисълта, че рано или късно ще трябва да се върна в квартирата и да се изправя пред проблема. Никога преди в живота ми не се е случвало подобно нещо и не знам с какво да го обвържа. Като всеки човек съм имал своите притеснения и страхове от неизвестното, като например когато съм се местил в ново населено място, в ново жилище, започвал съм нова работа и т.н., но всичко съм успявал да преодолея и никога през живота ми не ми е действало чисто физически, като сега, под формата на безсъние. На моменти дори през деня изпитвам страх изобщо да взляза в спалнята, тялото ми потреперва в момента, в който чуя как се отваря входната врата на съседите, просто защото знам, че са те. На моменти дори усещам позиви на повръщане при мисълта, че съм обречен да живея до тях и не знам как да се оттърся от това усещане. Цялото ми тяло е свито, постоянна тревожност, постоянно вътрешно потреперване и постоянно желание да избягам от там и да се махна.

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Придобит страх от съседи по време на кризата и невъз?
« Отговор #3 -: 14 април 2020 15:06:51, вторник »
Здравейте Тодор,

Благодаря Ви за направените уточнения.

От описаното от Вас достигам до извода, че сте спокоен човек. Разбира се, за всеки е неприятно да е ням свидетел на такива съседски изпълнения, но във Вашия случай напрегнатите отношения на съседите Ви идват в повече, отколкото биха дошли на друг на Ваше място. От там и съответните по-тежки последствия за Вас. Стресът при Вас е в повече и трябва да вземете някакви мерки, за да не се задълбочи ситуацията и да се превърне в постоянно състояние.

От една страна вдигането на шум извън позволените за това часове е достатъчно основание за сезиране на полицията, но от друга страна, изглежда, че що се отнася до съседите Ви, то става дума за хора, които имат такъв начин на живот. Ще рече, че колкото и да са глобявани, те живеят в състояние на постоянни високи нива на агресия, която периодично ще избива в даден момент. А и споделяте, че не сте конфликтен човек и не желаете да влизате в допълнителни разправии, които неминуемо ще причини съставянето на акт от полицията и налагането на съответната глоба. Това ще е съпроводено с допълнителен стрес за Вас към и без това вече наличният такъв.

Вие обаче няма причина да търпите подобни нива на агресия и да се чудите как да се настроите към тях. Търсете решение, което да Ви даде спокойствието у дома Ви, на което видимо държите.

Ако не желаете да сменяте квартирата си, то по-добре да смените ролята на стаите в квартирата. Преустройте на спалня за себе си и съпругата си онази стая, която Ви дава сигурност и съответно спокойствието да се наспите, а спалнята преустройте на друг вид стая, за да не се губи функционалността на наетото от Вас помещение.

Бихте могъл и във времето внимателно да търсите нова изгодна квартира, ако си го прецените. Предварително се информирайте дали новото място е спокойно от към съседи и уличен шум, за да си гарантирате, че не се местите от едно шумно място на друго такова.

Пожелавам Ви успех!

психолог Л. Боянова

Неактивен Todor

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Мъж
    • Профил
Re: Придобит страх от съседи по време на кризата и невъз?
« Отговор #4 -: 15 април 2020 13:08:50, сряда »
Много Ви благодаря за отделеното време и дадените ми съвети!
Желая Ви Весели Великденски празници!
С уважение,
Тодор