Автор Тема: За детето и яслата  (Прочетена 1493 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Фани

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 1
  • Карма: +0/-0
    • Профил
За детето и яслата
« -: 20 ноември 2019 09:50:48, сряда »
Здравейте,
Имам момченце на 2,7 г., което тръгна на ясла от септември месец. По принцип с адаптацията нямаше проблеми, дори плака само веднъж или два пъти. В яслата се храни и спи, не създава проблеми. Това, заради което реших да пиша в този форум е, че детето ми е твърде кротко и госпожите, които се грижат за него, ми казват, че почти не си играе с децата. Казват, че се чувства добре и е спокоен, но има дни, в които стои седнал при тях на пейките. За мен това е повод за притеснение, защото вкъщи е различно дете - понякога едва го укротявам. Ако отидем навън заедно задължително се тръшка поне няколко пъти. Не е това кротко дете, което описват от яслата. Ако има значение - имаме и бебе, което е на 8 месеца. Той го приема добре, тръгна на ясла, когато бебето беше на 5 месеца. Моля за съвет или насока какво да направя, за да бъде детето по-активно и да не се притеснява да играе с другите в яслата.
Благодаря!

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1348
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: За детето и яслата
« Отговор #1 -: 28 ноември 2019 07:01:12, четвъртък »
Здравейте,

Развитието на детето протича на фази. В началото децата не си играят едно с друго, а едно до друго и едва в последствие се научават да играят едно с друго. Често пъти този процес протича спонтанно и неусетно. Времето, когато се случва зависи и скоростта с която се случва, зависи и от това дали детето е интроверт или е екстроверт. Ако желаете детето Ви да бъде по-активно, можете да подпомогнете този процес, като го събирате по-често с деца и го учите да си играе с тях, а не чакате само да открие, че може да играе с тях, а не до тях. Но ако е интроверт, ще продължи да предпочита по-малък кръг хора, с които да общува, ще е по-тих, когато има струпване на много хора. Това не е повод за притеснение. Просто при интровертите наличието на много хора на едно място действа уморително и те "притихват" и се затварят в себе си, вместо да търсят контакти с околните.

психолог Л. Боянова