Автор Тема: Проблем с комуникацията  (Прочетена 1372 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен purple_lady

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Проблем с комуникацията
« -: 15 август 2019 11:47:44, четвъртък »
Здравейте! Пиша Ви за следния проблем. Живея на семейни начала от 6 месеца. Аз съм на 34 години, приятелят ми - на 37. Имаме проблем с комуникацията. По абсолютно никакъв начин не мога да го предразположа да говорим на важни за мен теми, като например бъдещето на връзката ни, желанието за деца, сексуалното ни общуване. При всеки мой опит за разговор, той потъва в мълчание или започва да ме иронизира, да се държи подигравателно. Според него тези неща не трябва да се обсъждат, за тях не трябвало да се говори. Просто да сме се носели по течението. Трудно изразява емоциите си. За него проявата им е признак на слабост и "унижение".

Чувствам се много зле. Моля Ви, помогнете ми!!!

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Проблем с комуникацията
« Отговор #1 -: 15 август 2019 12:26:25, четвъртък »
Здравейте,

От написаното от Вас правя следното предположение, че Вашият приятел е от тези хора, които са решили, че половинката им чете мисли или поне се справя с това да ги разбира без да са казали нито дума. Това е доста сериозен проблем. Страхът от диалог води точно до описаното от вас - невъзможност да се градят планове, невъзможност за разбирателство по въпросите, които ежедневно възникват и касаят съжителството. И винаги водят до опити "да се четат мисли", което накрая може да завърши лошо, защото предположенията може да нямат нищо общо с реалността. Без открит диалог е много трудно да се разбере кой как се чувства и какво очаква от човека до себе си.

Вие не сте длъжна "сама да разбирате" и "сама да се досещате", дори и само защото това е разрушителен път. Тук важи включително използването на непряка комуникация от типа, примерно: "Половин година не мога да се доредя да отида до фризьор" , при което идеята е, че на партньора е ясно заявена липсата на свободно време и че се чака отмяна в някои дейности, но на практика партньорът въобще и нищо не е схванал. След което обаче идва мисълта: "Аз говоря, а няма кой да ме чуе".

Важен е и начинът, по който се поднася информацията. Ето пример за грешно поднесена информация: "Уморих се да тичам по детето, а ти нищо не правиш". Правилното е така: "Бих желала ти 4 пъти в седмицата да слагаш детето да спи и поне 2 часа на ден да си играеш с него".

Най-добре е да опитате да говорите директно с приятеля си. Обяснете му, че не четете мисли и това не е слабост, а той няма причина да се чувства "унижен", защото затова хората говорят, понеже не владеят телепатия. Това е правилният начин на комуникация.

Имайте предвид, че е възможно да носи неумението да комуникира от детството (неправилно възпитание). Ако не успеете сама да постигнете комуникация, ще е необходима работа с психолог, специализирал в тази сфера. Но ако се стигне до там, трябва да сте или двамата , или той сам. Няма смисъл Вие да ходите сама на подобна консултация, тъй като проблемът е в него, на него му трябва да го реши. Вие можете да му помогнете да го реши, но няма как да го решите този проблем вместо него.

Пожелавам успех!

психолог Людмила Боянова

Неактивен purple_lady

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
Re: Проблем с комуникацията
« Отговор #2 -: 15 август 2019 13:39:11, четвъртък »
Благодаря за бързия отговор!
Много пъти съм говорила с него и съм му обяснявала,че не чета мисли. Неговата реакция е, че съм искала да му "бъркам в мозъка". Относно чувствата - това е тема табу за него, не иска никой по никакъв начин да знае той как се чувства, само той да си знаел. Дори когато има здравословен проблем, пак не споделя.
А най-лошото е, че не осъзнава, че има проблем. Мисли мен за ненормална и досадна. По никакъв начин не бих могла да го убедя да посети психолог. Затова и се обърнах към този форум. Знам, че ако човек сам не поиска да си помогне, никой не е в състояние да го направи вместо него, но в името на нашата любов реших да потърся помощ.

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1349
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Проблем с комуникацията
« Отговор #3 -: 15 август 2019 14:22:37, четвъртък »
Здравейте,

За съжаление, ако не осъзнава, че има проблем с комуникацията, ще Ви е много трудно, както и ако носи това си убеждение от неправилно възпитание от детството си. Можете да опитате внимателно и с времето първо да го убедите, че има проблем с комуникацията, а след това и да го убедите, че трябва да търси решение.

психолог Людмила Боянова