Автор Тема: Конфликтът майка - дъщеря, баща - син  (Прочетена 3188 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен iti

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Конфликтът майка - дъщеря, баща - син
« -: 2 януари 2018 11:33:53, вторник »
Здравейте,

Мисля че имате подобни теми, но не пиша с личен случай, а просто се опитвам да добия повече теоретично разбиране за тези взаимоотношения които са толкова често срещани, а не мисля че се говори достатъчно за тях. Как в психологията се разглеждат тези случаи и как се обясняват? Аз съм израснал без баща, като са ми познати проблемите от това да нямаш баща, но не толкова тези да имаш. Въпреки това конфликтът баща - син ми е някакси по-ясен защо се получава. Майка - дъщеря ми се струва подобен, но една идея по-мътен. В същото време, тъй като все по-често бащата отсъства, този с майката е много по-често срещан и все по-често попадам на жени които са минали през него в някаква степен. Интересно ми е в каква степен са засегнати и как това им влияе психически по нататък в живота.

Моите лични предположения защо се получава това е конфликт на ролите, което значи:
1) Родителят вижда себе си в детето си, при което проявява авто-агресия и иска да промени собствените си грешки, чрез опита да критикува и променя детето си.
2) Ревност - вижда че детето му е по-млада версия на него самият, чийто живот е пред него. Може да ревнува и любовта на другия родител която се е пренасочила от него към детето.
3) Конкуренция - тъй като детето му изпълнява подобна на него роля, той иска да покаже, че е просто по-добрия. От това че може да направи нещо по-добре от него, до това че има по-правилни възгледи за живота.

По мои наблюдения, проблемът се засилва, когато другият родител е слаб, и не служи за балансьор. Примерно доминантна майка, със слаб баща е доста срещано. Това особено деформира дъщерята, защото е получила и лош мъжки пример. Струва ми се че това по-нататък и създава доста проблеми в личните и взаимоотношения с мъже. Доколко тези негативни модели се проявяват на свой ред в семейството която тя създава? Защото е известно, че "жертвата" често на свой ред става "насилник" и ги предава нататък. Как да разпознаем навреме, че някой страда от тях, и не ги е "отработил"?

Неактивен ЦециВихронрав

  • КОЛУМНИСТ
  • Глобален модератор
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 201
  • Карма: +9/-1
  • Пол: Жена
  • Обичам да Обичам
    • Профил
Re: Конфликтът майка - дъщеря, баща - син
« Отговор #1 -: 3 януари 2018 10:36:25, сряда »
Не съм психолог, но конфликта деца-родители обикновено идва от там, че всеки родител иска най-доброто за децата си и често забравя, че най-доброто за един не е най-доброто за друг. Други родители се опитват да направят от децата си свои копия и не зачитат техните желания и воля. А трети са така обсебени от децата си, че се опитват да живеят техния живот.

Как да разпознаем навреме, че някой страда от тях, и не ги е "отработил"?

Всеки човек е повлиян малко или много от родителите си за добро или лошо. Въпросът ти ме навява на мисълта, че искаш овреме да прекратиш отношения с такива хора. Права ли съм?
Внимавай, какво си пожелаваш - мога да реша да ти го дам!

Неактивен iti

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Конфликтът майка - дъщеря, баща - син
« Отговор #2 -: 1 февруари 2018 16:24:05, четвъртък »
Забелязал съм, че жените много мразят да говорят за собствените си мръсни ризи... Прав ли съм?
А на човек който пише, че е израснал без баща, да му отговориш, че "всеки родител иска най-доброто за децата си", е... леко тъпо. Прав ли съм?
Всеки "т.н." родител, преди да стане такъв, е бил пъпчив тинейджър контролиран от хормони, който ако е имал свободата, е правил секс с някой който дори не е познавал преди няколко дни (или в днешно време - може и часа). И хоп, станал е технически... родител.... И вече започва да мисли ли мисли кое е най-доброто за детето му... Ъм... не работят така нещата, поне в реалният свят...

Неактивен ЦециВихронрав

  • КОЛУМНИСТ
  • Глобален модератор
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 201
  • Карма: +9/-1
  • Пол: Жена
  • Обичам да Обичам
    • Профил
Re: Конфликтът майка - дъщеря, баща - син
« Отговор #3 -: 1 февруари 2018 18:46:43, четвъртък »
Забелязал съм, че жените много мразят да говорят за собствените си мръсни ризи... Прав ли съм?
Почти си прав. Всеки мрази да говори за собствените си кирливи ризи и слабости. Мъжете повече от жените, защото ако си покажат кирливите ризи ще покажат слабост.

А на човек който пише, че е израснал без баща, да му отговориш, че "всеки родител иска най-доброто за децата си", е... леко тъпо. Прав ли съм?
Ми не, не си прав... Родителят който остава да се грижи за децата иска най-доброто за тях, иначе би ги захвърлил в някой дом за сираци. Аз и брат ми също израстнахме без баща и не сме правили капитал от това - напротив, станахме по-силни и по-самостоятелни.

Колкото до конфликта майка - дъщеря във вида в който го представяш с точка 1, 2 и 3 сигурно го има в някои семейства, но не е задължително. За сметка на това във всяко семейство (без изключение) има по-голям или по-малък конфлит между деца и родители и не защото са деца и родители, а понеже са от различни поколения. Има достатъчно писано за конфликта между поколенията.

И накрая... Няма човек който да не се е повлиял по един или друг начин от родителите си поради простата причина, че тези родители ни отглеждат и ни дават възпитание, като невръстни деца ние ги наблюдаваме, учим се от тях и т.н. Идеални семейства няма и все единият от двамата родители е по-властен и се налага за сметка на другия, а когато и двамата са властни и не отстъпват познай във какъв Ад живеят децата и колко лабилни израстват като възрастни. :)
Внимавай, какво си пожелаваш - мога да реша да ти го дам!

Неактивен iti

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Конфликтът майка - дъщеря, баща - син
« Отговор #4 -: 3 март 2018 21:02:05, събота »
Ако все пак има някой който му е наистина интересно и може да мисли, според мен поне добро начало е френският психоаналитик Жак Лакан. Той използва работата на Фройд, така че и неговите теории трябва да се разучат. Лакан доколкото знам не е особено популярен и не е лесен за четене, случайно попаднах на няколко психоаналитика които изнасяха лекции за него. Лакан има интересни прозрения и извън тази тема, изобщо доста впечатляващ персонаж. Част от нещата наистина са както си ги представях, но е доста дълбока и комплексна тема.

За да не оставя съвсем нещата "във въздуха", това е най-краткото и простото с което човек може да започне с Лакан и да продължи ако му е интересно :


www.youtube.com/user/TheDangerousMaybe/videos


Неактивен ЦециВихронрав

  • КОЛУМНИСТ
  • Глобален модератор
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 201
  • Карма: +9/-1
  • Пол: Жена
  • Обичам да Обичам
    • Профил
Re: Конфликтът майка - дъщеря, баща - син
« Отговор #5 -: 3 март 2018 21:33:46, събота »
Аз така и не разбрах защо си влязъл в този форум? Явно нямаш нужда от психолог, а форумът е точно за това. Ако просто си решил да си поговориш с психолози не ти се получава, защото психолозите ни са заети да помагат на хората които са дошли тук с проблемите си и затова и до сега не са ти отговорили.

"Ако все пак има някой който му е наистина интересно и може да мисли, според мен поне добро начало е френският психоаналитик Жак Лакан."

С горното какво правиш? Опитваш се да изкараш психолозите тук недоучили или немислещи?
Ако пък е насочено към мен... Ами аз не съм психолог и ако ми потрябва материал за едиповия комплекс има учебници ще отворя и ще прочета.
Внимавай, какво си пожелаваш - мога да реша да ти го дам!

Неактивен iti

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Конфликтът майка - дъщеря, баща - син
« Отговор #6 -: 3 март 2018 21:51:52, събота »
Влязох да задам въпрос. Никой не ми отговори. Аз сам си търсих материал и отговорих. Приключих темата. Сбогом...

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1348
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Конфликтът майка - дъщеря, баща - син
« Отговор #7 -: 10 март 2018 15:23:05, събота »
Тук не е място за изливане на лична агресия върху другите, iti. Ако желаете комуникация, тя не се прави по този начин с изразена вербална агресия. Не само, че отстрани четено звучните като нежелан събеседник, но и ще ви отваря и за в бъдеще проблеми с общуването и социализацията.