Автор Тема: Избухливост  (Прочетена 3105 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vanya94

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Избухливост
« -: 6 октомври 2017 17:34:13, петък »
Здравейте, аз съм най-обикновено момиче на 23 г. Имам образование, почти никога не съм била без работа. Проблемът ми е, че съм много избухлива и не мога да контролирам яда си. По принцип не съм конфликтна личност, опитвам се да бъда мила с всички. Само не и с най-близките си. Когато се ядосам за нещо или на някого, пердето ми пада, всичко ми причернява и се превръщам в друг човек. Докато не си изкарам яростта не ми минава. Обиждам и наранявам сестра си, майка си и приятеля си. Ставам толкова импулсивна, че обиждам без да се замисля и след това, разбира се съжалявам адски много. Още по-лошото е, че се случва  и все по-често. Но всеки си има предел на търпимост. С приятелят ми сме скарани, не знам дали ще се съберем отново. Майка ми ми е сърдита. Чувствам се ужасно - като чудовище. Искам да се променя не само заради тях, но и заради себе си. Не искам да бъда такъв човек. Моля ви, дайте ми съвет на какво може да се дължи и как да се справя с този проблем. Благодаря :)

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1348
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Избухливост
« Отговор #1 -: 7 октомври 2017 12:16:15, събота »
Здравейте Vanya94,

Предполагам и психолог Коева ще Ви отговори. А междувременно ето моят отговор.

Най-честата причина за описвания от Вас вид на агресия, това е когато жената не може да изрази себе си, чувствайки се недостатъчно поддържана в своите решения, от което междувременно се натрупват различни житейски проблеми. В един такъв момент, когато се появи поредният житейски проблем, то той бива съпроводен от своеобразен емоционален взрив, насочен обикновено по отношение на близките. Друга причина за агресия от такъв вид може да бъде напрегнатото ежедневие, което води до поставянето на психиката в състоянието постоянно да е залята от негативни емоции, а това в крайна сметка ненаучно казано, опъва нервите и води до периодично избухване срещу близките.

Агресията по принцип е нормална реакция на организма, която отговаря за това да даде енергията и импулса за решаването на проблемите, пред които човек се изправя, но това е така, само ако агресията е правилно насочена и е краткотрайно явление.

В този смисъл е необходимо да работите не в посока да спрете агресията си, а да я насочите в правилната посока, така че нейният енергиен заряд да работи във Ваша полза и да не води до вреди за близките Ви, а и да не води до вашето саморазрушение, тъй като Вие самата всъщност не желаете да наранявате околните Ви по този начин и това, че се случва, всъщност е и саморазрушително за Вас.

Ето какво можете да направите (не е желателно да пропускате направата на някоя от точките, необходимо е съвкупност от действия, за да има осезаем ефект):

1. Следете емоционалното си състояние и ако усетите прилив на агресия към близките си, опитайте да се оттеглите за момент в друга стая (друго място) под предлог, че имате нужда да помислите и на другото място си дайте време да се успокоите. Ако това ще ви е от полза- хапнете предварително приготвено парченце шоколад или слушайте любима песен. Правете нещо, което би ви успокоило. После вече можете отново да се върнете към разговора с близките си, но като сте успокоена, ще можете да говорите и анализирате по друг начин и няма да се стига до неприятни крайни резултати, заради прибързана агресивна избухливост. Това го правете всеки път, когато почувствате необходимост.

2. През времето, когато не сте в директен сблъсък с агресивното си поведение и сте сама и няма кой да Ви притеснява, вземете лист и химикал и опишете какво е онова нещо, което най-често предизвиква агресивното Ви поведение. Излейте агресията си върху листа, без задръжки, дори ако трябва, късайте толкова листа и ги драскайте, колкото е необходимо, за да излеете всички насъбрали се емоции. Агресията е по същество биохимия и не трябва да се потиска, защото ще се натрупа и ще стане още по-зле за Вашите реакции в бъдещ период. Пишейки на листа, вие си осигурявате да не се натрупва агресия, понеже така я изразходвате по един безопасен за близките Ви начин и това ще е от полза.

3. Следващото полезно нещо е да си осигурите почивка по начин, който на Вас ви допада. Дали ще е разходка сред природата, дали ще е музика, филм или нещо друго- Вие решавате. Важното е да разпуснете и да се поглезите. Правете това периодично, за да има ефект.

4. Последно, но не на последно място- акцентирайте на хубавите неща в живота Ви, дори да са дребни, като това го правете при всеки удобен случай. Така ще дадете възможност на организма Ви да релаксира от натрупвания в ежедневието стрес и ще доведе до по-малко поводи за агресия.

Относно приятеля Ви. На мъжете по принцип им е по-трудно да възприемат, че жената от преумора или други причини може да стане агресивна. Запознайте го с проблема и му обяснете, че се опитвате да се справите и го помолете да прояви разбиране. Дано да Ви влезе в положение и нещата да се стабилизират при Вас.

Пожелавам Ви успехи!

Психолог Людмила Боянова

Неактивен Vanya94

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Избухливост
« Отговор #2 -: 7 октомври 2017 14:38:42, събота »
Изключително съм благодарна за изчерпателният отговор! Наистина през последните 6 месеца минах през много трудности и неприятни емоции. Работехме тежка работа в Холандия, след това се преместихме в Австрия, където нещата отново не потръгнаха. Най-вероятно тези неща са ми се отразили доста на психиката, макар и до сега да не съм обръщала толкова голямо внимание. Хубаво е когато човек получи компетентен и професионален съвет. Според Вас, имам ли нужда от консултация при психолог или може би ще успея да се справя и сама, като следвам Вашите съвети?

Неактивен Boyanova

  • ПСИХОЛОГ
  • Админ
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1348
  • Карма: +8/-0
  • Пол: Жена
    • Профил
    • Форум за психология
Re: Избухливост
« Отговор #3 -: 7 октомври 2017 14:56:08, събота »
Опитайте първоначално съветите ми самостоятелно. Според мен имате всички шансове да се справите сама. Ако все пак не успеете сама, тогава можете да се обърнете към мен или към друг колега за платена продължителна работа за решаване на проблема.

Неактивен Vanya94

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Избухливост
« Отговор #4 -: 7 октомври 2017 16:08:56, събота »
Много, много благодаря!!!

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Избухливост
« Отговор #5 -: 7 октомври 2017 22:05:49, събота »
Здравейте, Vanya94!


Опитайте се да дишате дълбоко в момента, в който усещате, че яростта се надига, и започвайте да казвате: "Няма за какво да се ядосвам толкова! Нищо толкова дразнещо не се случва!" Опитайте да броите - до 10, до 50. Също така канализирайте негативните импулси в друга посока. Спортувайте! Танцувайте! Така ще се заредите положително! А ако имате нещо да обсъждате с родителите си или с приятеля си, опитайте се да не повишавате тон, а ако се усетите, че започвате, спирайте и поемайте дълбоко въздух. Продължавате тогава, когато се успокоите!


Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен krasi85

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 7
  • Карма: +1/-0
    • Профил
Re: Избухливост
« Отговор #6 -: 28 февруари 2018 14:22:44, сряда »
Много неприятно, имам същия проблем