Автор Тема: Как да го накарам да повярва в себе си  (Прочетена 2101 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kateri4ka

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Как да го накарам да повярва в себе си
« -: 29 септември 2017 08:07:06, петък »
Здравейте!

Аз съм момиче на 19 години. Имам приятел на 25 от една година и нещо. Преди 7 месеца замина в чужбина за работа и след 3 месеца се прибра. Променен е няма пари и страда от това. Всичко му се трупа.

Има заеми за изплащане, времето го притиска. Има дете на 5 години, което е болно, а бившата му, майката на детето, все го търси да му крещи за глупости и го заплашва и забранява да си го вижда, от което той се срива още повече .

Когато беше в чужбина ми изневери .Аз му простих , но това не промени особено нещата караме се постоянно, дори наскоро ме удари нарочно, да си отида .

От дете е бил подценяван от баща си. Знам че ме обича. Безработна съм и няма как да му помогна. Вече не знам какво да правя. Искам помощ. Сривам се, защото отношенията ни се развалиха  :'( . Как да му помогна? Какво да правя?

Толкова ми е самотно.Искам да се оправи.Как да го накарам да повярва в себе си и да има има воля за живот ?  :-[ Благодаря предварително!

Неактивен absurdmind

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Как да го накарам да повярва в себе си
« Отговор #1 -: 29 септември 2017 08:09:07, петък »
Дано не бъда груб, колкото и да ми се отдава... Малка си да се занимаваш с такива неща, иди си изживей младините, че после ще съжаляваш, че си се оплела в живота толкова бързо (казвам го от опит). Преживей дъртия си приятел и го остави да се оправя... Иди се образовай и си положи основите на бъдещето. С този човек до никъде няма да стигнеш......

Неактивен kateri4ka

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Как да го накарам да повярва в себе си
« Отговор #2 -: 29 септември 2017 08:12:44, петък »
Прекалено много го обичам, не губя нищо. Животът ми е скучен без него и празен. Преди беше страхотно, сега е във фаза,  от която знам, че ще излезе, но искам да му помогна.

Не е решение да бягам. Това е най- лесното. Искам решение да помогна. Достатъчно съм силна и съм страдала. С него усетих любовта.

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Как да го накарам да повярва в себе си
« Отговор #3 -: 29 септември 2017 08:14:54, петък »
Здравейте, kateri4ka!

Връзката ви с този човек е наситена с много емоции, но е хубаво да помислите дали преобладават положителните, или отрицателните. ОК, изневерил ви е - вие сте му простила, но дали сте го направила в сърцето си, а не само на думи? Несигурността, която изпитвате, е емоция, провокирана от болката, която изпитвате. Точно тя усложнява още повече ситуацията, защото може би имате едно наум дали би изневерил отново. Изневярата нанася удар върху самочувствието и самоуважението на човека и именно заради ето тези негативи е хубаво да се замислите дали продължавате да имате доверие на приятеля си. Другото, върху което трябва също да помислите много добре, е докъде стигат границите, които слагате във връзката. Споделяте, че той ви е ударил нарочно. Това поведение влиза в графата "физическо насилие". Може би вие също си го знаете, но е трудно да приемете истината, че навярно имате връзка с насилник. Полезно е да знаете, че гаджетата, които впоследствие стават насилници, в началото на връзката са изключително романтични и чаровни. Могат да накарат момичето до тях да се чувства желано, обичано и обгръщано с много любов и внимание. Вие сте на 19 години и животът е пред вас. Тепърва ще срещате още много мъже и успоредно с това ще имате възможността да избирате, да се "вглеждате" обстойно в качествата им, да "сравнявате", за да може да имате един изграден типаж, към когото ще се насочите, за да създадете успешна и романтична връзка. Тя трябва да ви кара да се чувствате спокойна, истински желана и обичана, и щастлива и пълноценна като жена. Запомнете, че връзките с насилие слагат начало на такива връзки и занапред, така че отстъпете с една крачка назад, преосмислете настоящето, и решете дали ще позволявате оттук нататък да се държат с вас като със собственост и принадлежащ обект, или ще бъдете достатъчно смела, за да прекратите нездравословните отношения между вас и приятеля ви и да потърсите и намерите човека, който ви заслужава.

Хубаво е да знаете, че не може да бъдете "спасител" на никого. Разбирам, че имате желание да помогнете на приятеля си, но ако той сам не поиска да подобри ситуацията, в която се намира в момента, никой не може да го направи. Предполага се, че на 25 години е изградил някаква степен на зрялост и че може да достигне до решение на възникнали проблемни ситуации сам, без намесата на странични хора. Дори, в случая, вие, като по-малка, трябва да бъдете по-"обгрижвана" от него, а не обратното. Вие сте по-крехкото и нежно създание. Започнете работа не заради него, а заради себе си. По този начин ще се почувствате активна, по-решителна, по-амбицирана и дисциплинирана. Ще имате шанса да разширите кръга си от познати.

Разбирам, че приятелят ви има дете, а майката забранява да го вижда. Може би ви е болно от този факт, но не трябва да носите отговорност за отношенията и разногласията помежду им.

Пренебрегването от страна на бащата към приятеля ви е предпоставка той да си позволява агресивно поведение и да не умее да въздържа силните емоции, които ескалират у него. Споделял ли ви е как е преминало детството му, с какви спомени е останал от него, какви отношения поддържа с баща си?

Все още сте млада и животът е пред вас! Очакват ви само хубави моменти, но от вас зависи дали ще им отворите вратата, за да ги приветствате с "Добре дошли!", или ще бъдете закотвена в кръга на саморазрушението.

Успех!

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен kateri4ka

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Как да го накарам да повярва в себе си
« Отговор #4 -: 29 септември 2017 08:18:13, петък »
Не е насилник. Мога да преценявам хората . Имахме една караница, от която той ме прегърна, но аз не спрях да му викам и той седна настрани и се разплака. Каза: моля те не ми крещи, и си запуши един вид ушите . След това ми разказа какво е преживявал като малък. От няколко дни виждам промяна в отношението му .Ами ако това е една малка стъпка към излизане от трудният период??Ако исках нови преживявания щях да съм далеч от него много отдавна.

Неактивен david26

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Как да го накарам да повярва в себе си
« Отговор #5 -: 29 септември 2017 08:23:34, петък »
Колко силно го обичаш? Достатъчно, за да му се обадиш винаги, когато нещо не е наред, за да му споделиш, да му повярваш отново. Вярно е , млада си имаш нужди, които той може да не покрива, но според мен, ако го обичаш толкова силно, колкото казваш, няма значение, всичко е поправимо и ще бъдете заедно. Щом си видяла промяна в него, значи има надежда за връзката ви. Надявам се да се оправите. Няма по- важно от любовта.

Неактивен Kika

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 1
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Как да го накарам да повярва в себе си
« Отговор #6 -: 29 септември 2017 08:25:57, петък »
Здравей, катеричка,

Не можеш да накараш никой да направи нещо, което не желае. Няма да се впускам в анализи и догадки от "психоанализата" за твоя приятел (извини ме за шегичката, може би е неуместна), но ще ти кажа нещо просто. Когато растем и се учим, когато определяме модела си на поведение, взаимстван от средата, много важна роля изиграват поощренията и наказанията.

Системната липса на поощрения и едно нещичко, наречено отрицателно подкрепление, са причина за неувереността, за липсата на самочувствие и т.н. Темата е дълга и далеч не спира до тези две терминчета. Най-общо казано, ние се нуждаем от подкрепа и любящо отношение, от разбиране, от побутване понякога, от вяра, която близките ни вдъхват, от кураж.  :) Лошо е това, което пишеш за бащата на приятеля ти. Разбира се, ще спра до тук, понеже винаги съществува вероятност приятелят ти да драматизира излишно и да те манипулира, но може и да не е така.

Не можеш да промениш някого, можеш да създадеш в него желание за промяна, но не и самата промяна. Не забравяй, че хората сме личности с воля, а не марионетки.  :)
 
Поговори с него, крещенето не помага, обикновено влошава нещата. Опитай се да създадеш желание у него да промени живота си. Опитай се да го мотивираш, да му помогнеш той сам да създаде цели, които да следва, да намери пътят, по който ще ги достигне, да избистри за себе си ситуацията на живота му. И повече търпение имай и разбиране, чудеса не се случват просто така.  :)
 
Ако това се случи и той се сдобие с желание да промени себе си, начина си на възприемане на живота, добре е той да се обърне към психолог и когнитивно-поведенческа терапия.  :)
 
Поздравявам те за любовта ти, за желанието ти да останеш и да се бориш. Това е нещо прекрасно.  :)

П.П За всички побоища може да се каже, че са имали първи път! Внимавай с това, за да получиш любов, първо трябва сама на себе си да я дадеш, заедно с уважението към собствената ти личност!

Неактивен kateri4ka

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Как да го накарам да повярва в себе си
« Отговор #7 -: 29 септември 2017 08:31:14, петък »
Благодаря ви Kika и David26!

Не бях влизала отдавна тук. Проблемът ми утихна с времето. Опитах с търпение да му покажа, че съм с него. Вярно е не може да накараш някого насила. Любовта ни е по- силна. Отношенията ни са по- добри и надявам се и за напред. Той е най-добрият ми приятел и моят живот и малко по малко съм сигурна, че нещата за нас лично ще се изгладят всичко е поправимо. Виждам в сълзите му, че не е искал да направи нищо от това и колко съжалява. И ако не се обичахме, нямаше да сме заедно.

За сега сме добре. Прекарваме си добре заедно. Благодаря ви отново за подкрепата и разбирането ви!

Неактивен david26

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Как да го накарам да повярва в себе си
« Отговор #8 -: 29 септември 2017 08:32:28, петък »
Надявам се да съм помогнал. Ако има нещо, пиши на лично.