Автор Тема: Проблем с родителите  (Прочетена 1566 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ivi

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Проблем с родителите
« -: 24 септември 2017 12:16:38, неделя »
Здравейте, на 21 години съм и имам проблем с родителите си и главно с майка ми.

Чувствам се като затворник, постоянно иска да ме контролира. Нейното обяснение е че ми няма доверие. Смята, че най-добрата ми приятелка ми влияе зле и трябва да прекратя всякакви контакти с нея, но реално това не е така. Аз нямам други приятелки, с които да споделям-единствено тя и едно момче. В днешно време е много трудно да си намериш приятел както и да си смениш компанията.

От известно време се чувствам доста подтисната тъй като усещам напрежение вкъщи. Чувствам се ужасно неудобно и от факта когато майка ми ми звъни през 30 минути когато съм на вън и иска пълен отчет с кой съм и къде сме. Мисли че постоянно я лъжа с кой съм и какво правя. Винаги когато излизам и сме се разбрали за даден час никога не съм закъснявала, най-много 5-10 минути. Започвам да се чудя дали не е в мен проблемът, тъй като постоянно ми се натяква, че аз съм виновна. Искат да се променя, смятайки че те не са виновни за нищо и няма какво да променят в себе си или да правят компромиси.

Липсва ми личната свобода.Започвам да мразя майка си, главно заради нейното държание. държи се с мен като с дете на 16-17 години. Наистина не знам какво да правя, защото каквото и да правя не мога да им угодя.

Ужасно съм объркана и не знам в мен ли е проблемът или в родителите ми. 
Надявам се да сте разбрали проблема ми и да успеете да ми помогнете!

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Проблем с родителите
« Отговор #1 -: 24 септември 2017 12:17:36, неделя »
Здравейте, Ivi!

Разбирам как се чувствате. Имало ли е ситуации във Вашето детство или в тийнейджърските Ви години, когато сте направила или казала нещо, с което да предизвикате недоверието у майка Ви? Ако е имало, как е реагирала тя тогава?

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Ivi

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Проблем с родителите
« Отговор #2 -: 24 септември 2017 12:18:12, неделя »
Ами не. Почти винаги ми е имала доверие. Проблемите идват главно от моята приятелка, която тя мрази. Втълпила си, е че ми е направена магия и т.н.  :)

Неактивен mariya_koeva

  • ПСИХОЛОГ
  • Глобален модератор
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 767
  • Карма: +17/-0
  • Пол: Жена
  • Нека заедно намерим пътя към промяната!
    • Профил
    • https://psychologist-koeva.blogspot.com/
Re: Проблем с родителите
« Отговор #3 -: 24 септември 2017 12:19:44, неделя »
Здравейте отново, Ivi!

Ако проблемът наистина е свързан с Вашата приятелка, мисля, че ще е добре да седнете с майка си и да поговорите като големи хора. Обяснете й, че вече сте на 21 години, пълнолетен човек, и носите отговорност за действията си. Аз даже бих Ви посъветвала да поканите някой ден това момиче вкъщи и да я запознаете с нея, за да се убеди, че няма от какво да се притеснява. Попитайте я за каква магия според нея става въпрос, какво "заплашително" вижда в момичето и дали всъщност тя е поводът да Ви държи така изкъсо, или наистина Ви няма доверие (с нея или без нея). Иначе няма спор, че вече е необходимо да започнете да живеете по-самостоятелно, да взимате сама решенията в живота си, да избирате кое е правилно за Вас и кое - не, да се отдалечите по естествен път от родителското тяло. А кога да започне да се случва това, ако не сега? По-скоро попитайте майка си този въпрос - редно ли е според нея да ограничава личната Ви свобода дотолкова, доколкото да се чувствате като "затворник". На 21 години. Най-важното е наистина да се чувствате ОК с това момиче и да не бъдете приятелка с нея само, за да правите напук на майка си.

Мария Коева
психолог
Мария Коева
Психолог

mariyakoeva7@gmail.com
www.psychologist-koeva.blogspot.com

Неактивен Ivi

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
    • Профил
Re: Проблем с родителите
« Отговор #4 -: 24 септември 2017 12:20:17, неделя »
Благодаря за съвета!  :)