Манипулативната опасност може да бъде разпозната както на ниво чувства, така и на ниво разбиране. И в двата случая преценката за наличието на манипулация се прави в резултат на интерпретация на получената информация: както емоционалната оценка, така и рационалното разбиране, които по един или друг начин засягат човешкото поведение.
Емоционалните реакции отразяват резултата от потвърждаването на важността на дадено събитие и изясняването на необходимото значение на случващото се. В същото време кратките емоционални реакции, които сигнализират за опасност, могат да останат незабелязани и неосъзнати, да останат на подсъзнателно ниво и да предизвикат само неясна тревога. Ако се прецени цялата ситуация, човек придобива усещането, че “тук нещо не е наред”.
Рационалното разпознаване на заплахата може да се основава на познаване на характеристиките на текущата ситуация или участниците в нея. Според Доценко (1997) човек може да разпознае манипулацията и въз основа на собствена история на взаимоотношения с конкретен човек.
Когато човек избере манипулацията като доминираща поведенческа стратегия, това показва подчертана склонност към манипулиране като стабилна личностна черта.
Автор: д-р Димитрина Калоянова
Източник: Калоянова, Д. (2023) Манипулация. Формиране на манипулативната личност, Разпознаване на манипулацията в общуването, Управление и образование, „Проф. д-р Асен Златаров“ Том 19 (4), стр. 21;
Четете е-списание “Психика” на сайта ни: КЛИК
Последвайте е-списание “Психика” във Facebook на: